Mănăstirea Petreștii de Sus, din judetul Cluj, și-a sărbătorit miercuri, 6 august 2014,  hramul, de praznicul Schimbării la Față a Domnului nostru Iisus Hristos.

Icoana Maicii Domnului cu pruncul, prezentă la hramul Mănăstirii Petreștii de Sus

În acest an, sărbătoarea a fost una specială, deoarece a fost încununată de prezenţa icoanei Maicii Domnului de la Muzeul Mitropolitan din Cluj-Napoca, pictată de preotul Luca din Iclod, cel care a pictat și icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Mănăstirea Nicula.
Icoana a fost întâmpinată în ajunul praznicului, de obștea mănăstirii și mulțimea de credincioși, veniți din mai multe zone ale Transilvaniei, pentru a participa la hram. Icoana a fost așezată în curtea mănăstirii, spre închinarea credincioșilor. Tot marți seara, în ajunul sărbătorii, a fost oficiată slujba Privegherii, cu prilejul praznicului Schimbării la Față.

Prin Cruce, vine bucurie la toată lumea

Sărbătoarea de la Mănăstirea Petreștii de Sus a fost întregită anul acesta de prezența Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, care a oficiat de la ora 9:30, Sfânta Liturghie, în fruntea unui sobor format din peste 30 de preoţi şi diaconi. Ierarhul a fost întâmpinat în apropierea așezământului monahal de un grup de credincioși veniți împreună cu preotul lor din localitatea Vișeu de Jos, Maramureș, toți îmbrăcați în costume tradiționale, specifice zonei. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de o parte a grupului de psalți Tronos, de la Catedrala Patriarhală. Au luat parte la Liturghia Arhierească stareți și starețe de la Mănăstirile din Arhiepiscopia Clujului, credincioși din mai multe zone ale Transilvaniei, precum și oficialități locale și județene.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit credincioșilor despre praznicul de astăzi, punctând faptul că nu putem intra în bucuria Schimbării la Față, decât dacă suntem hotărâți să acceptăm crucea. „Nu putem intra în bucuria imensă a Schimbării la Față, pe care au simțit-o cei trei ucenici pe munte, decât dacă suntem hotărâți să acceptăm crucea. Așa ne învață părinții. Fară cruce nu este bucurie desăvârșită. Prin Cruce vine bucurie la toată lumea. Domnul Iisus Hristos, acolo, pe Muntele Taborului, vorbea cu Moise și Ilie despre Jertfa Crucii”.

La finalul Sfintei Liturghii, mulțime de credincioși, printre care și copii, s-au împărtățit, iar cei mici au primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, cărți de rugăciuni.

Istoria unui vechi așezământ monahal din Transilvania

Mănăstirea „Schimbarea la Față” din satul Petreștii de Sus, de pe platoul Cheile Turzii, este una dintre cele mai vechi așezăminte monahale din Transilvania. Potrivit părintele stareț, Protosinghelul Teofil Popescu, istoricul Gheorghe Moldovan, original din aceste locuri, în monografia sa „Muntele Petidrului”, datează începul construcției mănăstirii, în prima jumătate a secolului al XVI-lea.

În a două jumătate a secolul al XVIII-lea, mănăstirea a fost una dintre puținele așezăminte cruțate, de la distrugere, de generalul Buccov, cu condiția ca preoții și monahii de aici să țină cursuri școlare pentru tineretul celor trei Petriduri și nu numai. A fost mult timp un centru de cultură, destinat educării copiilor și tinerilor din zonă. Evenimentele revoluției de la 1848 duc la distrugerea mănăstirii. Avram Iancu și preotul Simion Balint au vizitat mănăstirea, incluzându-o în planurile lor de luptă datorită poziției ei strategice. În perioada interbelică preotul Vasile Sinu, ajutat de enoriași, între anii 1933 și 1937 reface vechea mănăstire. Sfințirea mănăstirii a fost făcută în data de 3 octombrie 1937. În 1998, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu, a fost reluată construcția mănăstirii.

În prezent, în cadrul aşezământului există un paraclis, biserica mare aflată în curs de pictare, un corp de chilii şi anexe, a spus starețul Mănăstirii „Schimbarea la Față” din Petreștii de Sus, Protosinghelul Teofil Popescu.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close