La Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca vor fi pomeniți duminică, 2 februarie 2014, doi dintre ierarhii Bisericii Ortodoxe Românești din Ardeal, trecuți la cele veșnice: Mitropolitul Bartolomeu Anania și Episcopul Nicolae Ivan.

Mitropolitul și scriitorul Bartolomeu Anania a trecut la Domnul pe 31 ianuarie 2011, la  vârsta de 89 de ani, iar pe 3 februarie se împlinesc și 78 de ani de la mutarea din această lume a Episcopului Nicolae Ivan. Membru de onoare  al Academiei Române, acesta a fost primul Episcop al Episcopiei Vadului, Feleacului și Clujului, pe care a condus-o din 1921 până la sfârșitul vieții.

Cei 2 ierarhi au păstorit în vremuri grele pentru Biserica Ortodoxă Română. Prin viața, activitatea și operele lor au marcat viața religioasă și culturală din această zonă a țării.

Mitropolitul Bartolomeu Anania și Episcopul Nicolae Ivan sunt înmormântați în cripta Catedralei mitropolitane din Cluj-Napoca.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close