Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, ÎPS Andrei, a pus în după-masa zilei de 8 iunie 2013, piatră de temelie pentru o nouă biserică în localitatea Zorenii de Vale, comuna Mociu. Slujba de binecuvântare a locului unde va fi construit noul locaș de cult a debutat la ora 17.  ÎPS Andrei a fost însoțit de Consilierul de misiune si protocol, Arhidiaconul Claudiu Grama, de consilierul social Liciniu Câmpean și de părintele protopop al Protopopiatului Cluj I, pr. Ioan Jeler.
După oficierea ritualului de punere a pietrei de temelie, ÎPS Andrei le-a vorbit celor prezenți despre importanța ctitoririi unei biserici: “Nu-i lucru mic a se ctitorii o Biserică, aș zice că o generație de oameni are o șansă excepțională să ridice o biserică. Ritualul ce s-a săvârșit a constituit sfințirea locului și a pietrei, piatra care se va pune în prima șarjă de beton la temelia bisericii.”
Noua biserică care va fi ridicată în localitatea Zorenii de Vale va avea hramul “Sfinții Împărați Constantin și Elena”. Aceasta va fi construită în stil bizantin și va deservii locuitorii din Zorenii de Vale, care nu au avut până acum un locaș de rugăciune al lor. Aceștia mergeau în fiecare duminică la bisericile din parohiile ortodoxe Mociu I sau Mociu II pentru a participa la sfintele slujbe. Biserica urmează sa fie construită în centrul satului, lângă școală, după cum a precizat părintele Iustin Câmpean, preot slujitor în parohia ortodoxă Mociu I.
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close