LISTA PAROHIILOR VACANTE

1 – 30 iulie 2013

                                       

            I. Posturi pentruexamen

1.      Preot paroh, la Parohia nou înfiinţată„Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” Bistriţa, cartier Viişoara, Protopopiatul Bistriţa, categoria a II –a.

·        Fără biserică şi fără casă parohială.

 

    

            II. Posturi pentru interviu:

1.      Preot paroh, Parohia Ortodoxă Figa, Protopopiatul Beclean, 350 suflete, categoria a III-a.

 

 

·        Pentru posturile de la categoria examen pot candida preoţi licenţiaţi  în Teologie cu vechime în preoţie sau asimilată acesteia de minim 5 ani.

·        Pentru posturile de la categoria interviu se pot înscrie preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.

·        Dosarele candidaţilor se vor depune până în  data de 30 iulie 2013.

 

  Din încredinţarea I.P.S. Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei.

 

Consilier administrativ bisericesc                                 Secretar eparhial

                      Pr. Cristian Baciu                                               Drd. Valentin Vesa

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close