La slujbă au participat sute de credincioși dar și oficialități județene și locale. În cadrul cuvântului de învățătură, IPS Andrei a vorbit despre însemnătatea sărbătorii de astăzi. La final, părintele paroh Sebastian Rusu i-a mulțumit Mitropolitului Andrei pentru prezența de hram în mijlocul credincioșilor și i-a dăruit o icoană pictată de o credincioasă,  ce reprezintă Intrarea Domnului în Ierusalim.

Parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim” din Florești a fost înființată în luna februarie, acest an și s-a desprins din parohia „Sfântul Dumitru”, datorită creșterii numărului de credincioși. Biserica situată pe strada Cloșca este în construcție, după cum am aflat de la pr. paroh Sebastian Rusu.
Credincioșii din Florești, pe langă hramul parohiei „Intrarea Domnului în Ierusalim” au sărbătorit astăzi, de Florii și hramul localității. Cu această ocazie, de la ora 18,  împreună cu preoții slujitori de pe raza comunei au  participat la Slujba Vecerniei  la Mănăstirea  „Acoperământul Maicii Domnului” din Florești. Hramul comunei este marcat  din anul 2006, în fiecare an, în Duminica Floriilor.