Fostul protopop de Huedin, părintele Dorel Puşcaş, a fost condus luni, 13 iunie 2016, pe drumul spre veșnicie, de familie și prieteni. La slujba înmormântării, oficiată în biserica „Sfântul Nicolae” din Huedin, au luat parte aproximativ 100 de  preoţi din ţară şi străinătate, alături de Înaltpresfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei.

În cuvântul de învățătură, Înaltpresfinţitul Părinte Andrei, a vorbit despre viața veșnică și credința adevărată, dar a rememorat și întâmplări trăite alături de părintele protopop, întrucât au fost colegi în tinereţe.

La slujba înmormântării, au fost prezente numeroase autorităţi centrale şi locale, precum prefectul judeţului Cluj, Gheorghe Vuşcan, primarii de pe raza Protopopiatului Huedin, dar şi mulţime de credincioşi din Huedin şi din împrejurimi.

La final, după prezentarea biografiei, s-au citit mai multe mesaje de condoleanţe după care, preoţii și cei prezenți, au intonat un cântec drag părintelui – Când a fost să moară Ştefan.

Părintele Dorel Puşcaş a fost îngropat în curtea Protopopiatului Ortodox Huedin, ctitorie a sfinţiei sale.

O viață închinată credinței adevărate

Fostul protopop al Huedinului, părintele Dorel Pușcaș, a trecut la cele veșnice vineri, 10 iunie 2016, la ora 8:30, după o lungă suferință. Trupul părintelui a fost depus sâmbătă dupa-amiază în Sala de şedinţe a Protopopiatului Huedin, până duminică la ora 17, când a fost dus la biserica cu hramul ”Sfântul Nicolae”, unde părintele a slujit în ultima perioadă. Duminică, de la ora 18, s-a oficiat Slujba Priveghiului, la care au participat atât părintele protopop Dan Lupuţan, cât și apropiații familiei.

Părintele Dorel Pușcaș s-a născut în data de 03.03.1953, în localitatea Brăteni, jud. Bistriţa-Năsăud, într-o familie de ţărani, fiind cel mai mare dintre cei cinci copii ai părinţilor săi, Teodor şi Victoria. Şcoala primară a urmat-o în satul natal şi satul învecinat, Stupini. A urmat cursurile Liceului Teoretic din Sărmaş, jud. Mureş. După terminarea stagiului militar, în anul 1974, a urmat cursurile Institutului Teologic din Sibiu, pe care le-a absolvit în anul 1978. A obţinut Diploma de licenţă în teologie în anul 1980, subiectul tezei fiind Academiile domneşti din Bucureşti şi Iaşi. A fost hirotonit diacon în 17.03.1979 de ÎPS Teofil Herineanu şi preot în data de 18.03.1979, la parohia Manaşturul-Românesc. La data de 01.03.1990 a fost numit protopop de Huedin. A deținut această calitate până la 01.10.2010. A fost căsătorit cu Puşcaş Maria, născută Demian, de profesie învăţător, având  două fete, pe Ioana şi Irina.  Pentru întreaga activitate pastoral-misionară a fost ridicat la rangul de iconom în 1990 şi iconom stavrofor în anul 1994.

Ctitor de suflete, dar şi de edificii

Părintele protopop Dorel Puşcaş a moştenit testamentul spiritual al protopopului martir Aurel Munteanu, acela de a fi ctitor de suflete, dar şi de edificii, care să fie de folos Bisericii si poporului dreptmărior din aceste ţinuturi, de la poalele Apusenilor. Acestea vorbesc de la sine prin frumoasa construcţie, care stă la intrarea în urbea Huedinului şi anume cel mai modern sediu de protopopiat din ţară.

Activitatea pastorală, sub toate aspectele, a desfăşurat-o cu multă conştiinciozitate şi s-a străduit să fie la înălţimea şi demnitatea preoţiei. Prin poveţele şi îndrumările date credincioşilor şi preoţilor, prin exemplul personal, a cultivat unitatea de credinţă, dragostea şi devotamentul faţă de Biserica Ortodoxă, îndeplinindu-şi datoria de bun patriot şi loial cetăţean al statului.

Părintele protopop Dorel Puşcaş a pus bazele, în ultimii ani ai vieţii, primului aşezământ social din protopopiat, înfiinţând Fundaţia Cultural Filantropică ”Protopop Aurel Munteanu”, în cadrul careia funcţioneză Cantina Socială.

Rămâne pentru posteritate toată lucrarea săvârşită de părintele protopop ca un îndemn pilduitor de urmat pentru slujitorii altarelor Bisericii.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close