Marți, 3 martie 2020, în a doua zi a Postului Sfintelor Paști, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Băbuțiu, comuna Vultureni, județul Cluj.

Cu acest prilej, în biserica din Băbuțiu, filie a parohiei Făureni, Părintele Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de preoți, a oficiat slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit a doua parte a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Parohia Făureni, cu Filia Băbuțiu, este păstorită de preotul paroh Marcel Popa.

La final, ierarhul le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură, pe urmă i-a binecuvântat pe fiecare în parte, dăruindu-le iconițe.

Miercuri, 4 martie, în cea de-a treia zi a Postului Mare, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat slujba Pavecerniței, în cadrul căreia s-a citește a treia parte a Canonului cel Mare, în Parohia Sălicea, Protopopiatul Cluj I, păstorită de preotul Liviu Rus.

Foto credit: facebook / Protopopiatul Cluj I