Centrul misionar de tineret „Ioan Bunea” din Sângeorz-Băi a sărbătorit joi, 7 iulie 2016, un an de la inaugurare. Momentul aniversar a fost marcat prin ample manifestări religioase și culturale la care a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, dar și oficialități locale și centrale.

Manifestările au început cu Sfânta Liturghie oficiată în Biserica cu hramul „Schimbarea la Față” din stațiunea Sângeorz-Băi, de un sobor de preoți din care a făcut parte și protopopul Năsăudului, părintele Ioan Dâmbu. Slujba a fost urmată de un parastas în memoria părintelui Ioan Bunea și de o evocare a personalității și activității sale, despre care a vorbit Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, pr. protopop Ioan Dâmbu şi teologul, Ionuț Chira.

Seria de manifestări s-a încheiat cu un spectacol susținut de tineri din Sîngeorz-Băi, dar şi de tinerii prezenți în această perioadă în tabără.

Centrul de tineret „Ioan Bunea” de la Sângeorz-Băi are o capacitate de 70  locuri de cazare și este dotat cu o sală multifuncțională, sală de mese și cabinet medical. În plus, spațiul de joacă și de recreere este unul atractiv, cu acces la terenuri de sport și zone de relaxare. În cadrul centrului funcționează și Biblioteca „Sfântul Ioan Iacob”, filială a Bibliotecii Județene „George Coșbuc” din Bistrița. Specificul acestui centru este de a organiza şi susţine tabere şi activităţi cu şi pentru tineri, însă există disponibilitatea de a organiza şi alte activităţi de către Asociaţii şi ONG-uri.

Piatra de temelie a Centrului Misionar de Tineret „Ioan Bunea” de la Sângeorz-Băi a fost pusă de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei pe 26 aprilie 2012, construcţia imobilului realizându-se în termen de trei ani. Investiția s-a ridicat la suma de aproximativ 3 milioane de lei. De la inaugurare, central a găzduit zeci de tabere pentru copii și tineri din Arhiepiscopia Clujului și nu numai.

Autor: Alexandra Andereș, Radio Renașterea

Foto: Observatorbn

Foto: Consiliul Judetean BN

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close