Părintele Dorel Man, conferențiar universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, a trecut la cele veșnice.

Slujba de înmormântare a Părintelui prof. Dr. Dorel Man a avut loc luni, 1 august 2016, de la ora 12:00 și a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului Maramureșului și Sălajului, Presfințitul Părinte Iustin Sigheteanul, cu participarea Presfințitului Părinte Vasile Someșanul.

Ierarhii alături de un sobor impresionant de preoți, peste 70, au fost alături de familia îndoliată la Biserica „Nașterea Domnului” din cartierul clujean Gheorgheni, acolo unde în ultimii 10 ani, a slujit părintele Dorel Man. Din sobor au făcut parte atât membri consiliului eparhial, colegii profesori dar și foști studenți pe care i-a îndrumat timp de atât de multe generații.

În cuvântul de invatătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a subliniat importanța lucrării pastorale și pedagogice a părintelui Dorel Man pentru școala teologică clujeană, și a îmbărbatat familia îndoliată.

În cuvântul de rămas bun, Preasfințitul Iustin Sigheteanul a rememorat calitățile părintelui Dorel Man dar și virtuțile care l-au făcut să fie iubit de atâtea generații care și l-au însușit ca model.

Dacă cea mai frumoasă perioadă de slujire preoţească, din viața Părintelui Dorel, a fost cea din Ţara Lăpuşului, cea mai prestigioasă a fost cea din capitala Transilvaniei, a mai spus Preasinția Sa.

Părintele avea 63 ani și o vechime în preoție de peste 40 ani, iar la catedră și-a desfășurat activitatea de mai bine de 20 de ani.

Deasemenea, iubit de studenți și stimat de colegi, părintele profesor a fost condus pe ultimul drum de familie și apropiați, dar și de un număr impresionant de studenți care au dorit să îi aducă un ultim omagiu celui care a fost un model de slujire pentru toți.

Caracterul său integru, colegialitatea, spiritul de dăruire pentru semeni, loialitatea faţă de Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj, prietenia şi multe alte virtuţi pe care le-a întrupat în viaţa sa vor rămâne şi pentru noi modele vrednice de urmat, scria decanul Facultății de Teologie Ortodoxă într-un mesaj adresat studenților.

Părintele Dorel Man s-a stins din viață la Centrul de Îngrijiri Paliatve „Sfântul Nectarie” din Cluj-Napoca. Problemele de sănătate s-au acutizat dramatic iar în noaptea de 28 iulie și-a găsit odihna veșnică acolo „nu este durere nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit”.

Trupul neînsuflețit a fost depus vineri, la ora 17,  în Capela Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, de pe strada Nicolae Ivan, unde timp de două zile, colegii și studenții au citit Psaltirea și au oficiat slujbe, rugându-se pentru veșnica odihnă a sufletului celui care a fost pentru toți un model prin caracterul său integru, colegialitatea, spiritul de dăruire pentru semeni, loialitatea faţă de Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj, prietenia şi multe alte virtuţi pe care le-a întrupat în viaţa sa și care vor rămâne modele vrednice de urmat.

Părintele Dorel Man s-a născut la 26 ianuarie 1953 în Suciu de Sus, iar din 22 mai 1976 a fost căsătorit cu Carolina Iuga din Dobricu Lăpuşului, cu care a avut trei copii.

A fost hirotonit preot în 30 iulie 1976, după care a slujit în Parohia Baba, de la hirotonire până în 1 iulie 1990, când s-a transferat la Institutul Teologic Universitar Ortodox din Cluj-Napoca.

Între anii 1995-1998 urmează studii doctorale la Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca, Facultatea de Istorie şi Filosofie, specializarea istoria medie a României 1998 – 1999 specializare la Centrul Ecumenic Penteli–Atena, Grecia, printr-o bursă eclesiastică iar în 12 decembrie 2000 susţine teza de doctorat în istorie, intitulată: „Didahiile, norme de educaţie si pastoraţie. Prezenţa lor în viaţa comunităţilor româneşti. Secolul al XVIII-lea – începutul secolului al XIX-lea”, sub coordonarea ştiinţifică a Acad. prof. univ. dr. Nicolae Edroiu.

Din 1976 până în 1990 a fost preot paroh la Parohia Ortodoxă Baba, cu filia Coroieni, jud. Maramureş, iar în perioada 1977 – 1990, şef Birou administrativ la Protopopiatul Ortodox Târgu Lăpuş.

La 1 iulie 1990 până în 4 octombrie 1992 a fost director economic la reînfiinţatul Institut Teologic Universitar Ortodox Cluj-Napoca. Din 1992 în 1994 secretar la Facultatea de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca, cu atribuţii de director educativ. Din 1992 până în 1994 profesor suplinitor de Catehetică şi Omiletică la Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Cluj-Napoca. În perioada 1994-2008 lector la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, la disciplinele „Formare Duhovnicească” şi „Teologie Pastorală”, iar din 2008 – conferențiar universitar.

Între anii 1990-1998 a slujit ca preot îmbisericit la parohia Sf. Ioan Botezătoul (cartier Mărăşti), 1998-2007 preot îmbisericit la parohia Schimbarea la Faţă, din 2007 preot îmbisericit la parohia Naşterea Domnului (cartier Gheorgheni) din Cluj-Napoca.
Dumnezeu să-l odihnească în pace şi să-l aşeze în rând cu Sfinţii Săi.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close