Preasfinţitul Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului însoțit de pr. Iustin Tira, vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Clujului au fost marți, 1 noiembrie 2016, să își i-a rămas bun de la vrednicul de pomenire Arhiepiscop Justinian.

Trupul neînsufleţit al vrednicului Ierarh al Maramureșului se află depus la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia-Mare, iar monahii, monahiile, preoții de mir dar și simplii credincioși veghează la căpătâiul păstorului lor până la oficierea Slujbei Prohodului.

Preasfințitul Părinte Vasile Someşanul a zăbovit mai multe minute în faţa sicriului Înaltului Ierarh Justinian şi s-a rugat pentru cel care în urmă cu 40 de ani l-a hirotonit preot, numărându-se printe cei peste 400 de preoți și diaconi pe care Preasfințitul Justinian i-a făcut „păstori ai oamenilor”.

Cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Iustin Sigheteanul a rostit o ectenie de pomenire pentru marele Ierarh Justinian, iar apoi începând cu ora 17,00 a oficiat slujba Vecerniei şi Panihida Mică.

În cuvântul de învățătură de la final, Preasfinția Sa a evocat personalitatea duhovnicească a marelui păstor de suflete, Arhiepiscopul Justinian Chira al Maramureşului, dar şi cea administrativă, misionară şi caritativă.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close