Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a adus miercuri, 10 august 2016, un omagiu Reginei Ana a României. O delegaţie a Bisericii Ortodoxe Române, din care a facut parte și Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înatpreasfințitul Părinte Andrei,  a fost prezentă ieri seară la Castelul Peleş din Sinaia, unde a fost  depus trupul neînsufleţit al reginei.

Din delegaţia Bisericii Ortodoxe Române condusă de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel au făcut parte şi:

• Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei;
  • Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Ortodox Român al Oradiei.

După ce a fost depusă o coroană de flori, a urmat un moment de reculegere lângă catafalc. Apoi, Părintele Patriarh a transmis condoleanţe membrilor familiei Regale şi a semnat în cartea de condoleanţe.

Slujba de înmormântare a Reginei Ana este programată sâmbătă, 13 august 2016, la ora 15:00, în pronaosul noii catedrale de la Curtea de Argeş.