Aproape o sută de tineri bistrițeni, îmbrăcați în straie tradiționale, au luat parte duminică, 23 februarie, la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, la hirotonia noului episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul.

Însoțiți de inspectorul eparhial de tineret al județului Bistrița-Năsăud, părintele Tudor Mudure, dar și de alți preoți și profesori, tinerii provin din parohii din orașul Bistrița,  Șieu, Țara Năsăudului (Sângeorz-Băi, Rebra, Salva), dar și din Beclean, Căianu Mic și Spermezeu. Tinerii i-au adus în dar Preasfințitului Părinte Benedict Bistrițeanul un clop cu pană de păun, simbolul tradițional al județului Bistrița-Năsăud, specific Țării Năsăudului.

„Cu mult drag, cu bucurie și cu emoție am fost prezenți astăzi în Catedrala Mitropolitană. Am considerat că la acest moment important pentru Biserica noastră și în această zi istorică este oportun să fim alături de Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul. Tinerii noștri au purtat cu mândrie costumul popular autentic și clopul cu păun, specific zonei.”, a precizat pentru Radio Renașterea părintele Tudor Mudure.

În cuvântul de instalare, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, noul episcop-vicar, a spus că își dorește să fie prietenul tinerilor, precizând că: „un loc special îl voi dedica tinerilor, socotind că tinerețea mea este un dar de la Dumnezeu tocmai pentru o bună lucrare cu și pentru ei. Îmi doresc mult să fiu prietenul vostru și mă voi osteni din răsputeri pentru acest lucru”.

Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, în vârstă de 36 de ani, a devenit cel mai tânăr membru al Sfântului Sinod. A fost ales episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului în şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din ziua de 13 februarie 2020.

Citește și Noul episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului, hirotonit în prezența a mii de credincioși

Foto credit: Darius Echim / mitropolia-clujului.ro

Sursa: Grigore Sâmboan / Radio Renașterea