Luni, 11 septembrie 2023, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a rugat împreună cu elevii și profesorii din municipiul Cluj-Napoca, cu prilejul începerii noului an școlar 2023-2024.

Astfel, de la ora 12:00, în Catedrala Mitropolitană din Piața Avram Iancu, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat o slujbă de binecuvântare a noului an școlar. La slujbă au fost prezenți elevii de la Colegiul Ortodox „Mitropolitul Nicolae Colan” din municipiu, precum și de la celelalte școli clujene, alături de reprezentanții conducerii Inspectoratului Școlar Județean Cluj, inspectorii școlari, profesorii de religie, precum si alte cadre didactice a căror activitate didactică le-a permis acest lucru.

 

La finalul slujbei, după ce a rostit o rugăciune de binecuvântare pentru elevi și profesori, Părintele Mitropolit Andrei le-a adresat celor prezenți câteva îndemnuri și le-a urat succes în noul an școlar.

În semn de recunoștință și apreciere pentru bogata activitatea didactică, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a acordat inspectorului școlar general al județului Cluj, prof. Marinela Marc, Crucea Transilvană pentru mireni, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului.

Apoi, inspectorul școlar general al județului Cluj a mulțumit ierarhului pentru distincție, totodată și-a exprimat bucuria de a primi din nou binecuvântarea de început de an școlar din partea Mitropolitului Clujului.

 

La manifestare au mai fost prezenți: vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Dumitru Boca, consilierul cultural – preotul Cornel Coprean, consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, inspectorul de religie al județului Cluj – preotul prof. Marian Sidon, directorul Colegiul Ortodox din municipiu – preotul lect. univ. dr. Liviu Vidican-Manci, duhovnicul colegiului – arhimandritul prof. Samuel Cristea și eclesiarhul Catedralei Mitropolitane – arhim. lect. univ. dr. Simeon Pintea.

Răspunsurile la strană au fost date de Corul Colegiului Ortodox, dirijat de preotul profesor Petru Stanciu.

Slujba de Te Deum a devenit deja o tradiție în Arhiepiscopia Clujului, având ca scop binecuvântarea cadrelor didactice și a elevilor la început și sfârșit de an școlar.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close