Sfințirea paraclisului ”Sfântul Nicolae”

 

Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului a inaugurat astăzi, 6 decembrie 2013, de “Sfântul Ierarh Nicolae”, Campusul Teologic Universitar „Nicolae Ivan”, situat pe strada Episcop Nicolae Ivan din cartierul Mărăşti din Cluj-Napoca. Evenimentul a debutat dimineață, la ora 9.00, cu săvârşirea slujbei de sfinţire a paraclisului  din noul sediu al Facultății de Teologie Ortodoxă, paraclis ce poartă hramul “Sfântul Nicolae”. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, înconjurat de un impresionant sobor de ierarhi, preoți și diaconi. Alături de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei au slujit Înaltpreasfințitul Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Laurentiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolit al Ardealului, Înaltpreasfințitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Preasfințitul Petroniu, Episcopul Sălajului, Preasfințitul Vasile Someșanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului și Preasfintitul  Iustin Sigheteanul,  Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

 

La finaul slujbei, Înaltpreasfințitul Andrei a ținut un scurt cuvânt în care a evidențiat importanța noului sediu al Facultății de Teologie din Cluj: „Orice lucrare la care ții presupune multă jertfă, multă dăruire și multă implicare. Dăm slava lui Dumnezeu că aproape s-a finalizat această ctitorie în care am dori ca multa vreme dascălii noștri să poată picura în sufletele tinerilor și cunoștințe dar și râvnă și har iar tinerilor, Dumnezeu să le lumineze mintea, să le încălzească inima și să le întărească voința pentru a fi buni misionari în lumea  în care trăim”.
Altarul paraclisului cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” a fost pictat în tehnica „a fresco”, de pictorul Nicolae Bălan din Alba Iulia. Iconostasul în lemn de tei a fost realizat de sculptorul Dumitru Gârea din Vaslui, iar icoanele care îl împodobesc sunt opera pictorului George Romilă din Piatra Neamț.

Cei care învață aici să devină purtători ai luminii lui Hristos în lume

După sfințirea paraclisului, soborul de ierarhi, preoți și diaconi a oficiat de la ora 10:00 Sfânta Liturghie, la care au participat preoții profesori și studenții facultății, sute de credincioși, autorități  centrale, județene și locale. Cuvântul de învățătură a fost rostit de Înaltpreasfintitul Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Ierarhul i-a îndemnat pe profesori și pe studenți să fie purtători ai luminii lui Dumnezeu în lume. ”Avâdu-l în față pe Sfântul Ierarh Nicolae prăznuit astăzi, având Cuvântul Evangheliei – Teologia fericirilor”, având cuvântul Sfântului Apostol Pavel care arată ce înseamnă a fi creștin astăzi și în toate vremurile, îl rugăm pe Domnul Dumnezeu să binecuvinteze acest așezământ, să-l umple de harul slavei Casei Sale, să se propovăduiască aici Evanghelia Păcii.  Să fie acest loc inaugurat astăzi loc al luminii, în care cei care viețuiesc aici să devină oameni ai Luminii și purtători ai luminii lui Hristos în lume”, a arătat Inaltpreasfințitul Teofan.

Pentru toate dăm slavă Cerului

La finalul  Sfintei  Liturghii, Mitropolitul Clujului  a adresat un cuvânt de mulțumire tuturor celor care au sprijinit construcția noului sediu al Facultății de Teologie din Cluj: „Pentru toate dăm slavă Cerului și le mulțumim sprijinitorilor. Suntem convinși ca o instituție puternică trebuie să aibă ctitorii pe măsură, în care foarte multă vreme să se poată face misiune. O asemenea ctitorie este acest Campus Teologic. Nădejdile ce se leagă de această școală sunt mari. Pe lângă eforturile dascălilor în formarea tinerilor, îl rugăm pe Dumnezeu să lucreze ca un Atotputernic și, cum spunem la Te-Deumul de la începutul anului universitar, să le deschidă inimile tinerilor și mințile, să-i învrednicească a pricepe puterea legii Lui și să sporească în cunoștințe folositoare”.

Distincții pentru ctitori și susținători


În continuare, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oferit distincția “Crucea Transilvană” primului ministru, domnului Victor Ponta, pentru contribuția importantă pe care Guvernul României a avut-o  la ridicarea clădirii Facultății. Premierul a declarat  cu această ocazie că românii au nevoie de Biserică şi Armată, simbolurile care ajută pentru a „nu ne pierde în lucrurile care ne despart zi de zi”. De asemenea a precizat că este obligaţia oricărui guvern să sprijine un proiect dedicat elevilor şi studenţilor.
A urmat citirea mesajului din partea Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române,
Preafericitul Părinte Daniel. „Ctitorul, profesorii și ostenitorii Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca trăiesc momente binecuvântate de a vedea un edificiu nou, util și elegant, care prin însăși prezența lui îi îndeamnă să intensifice activitatea lor academică și spirituală. Astfel se va reînnoi etosul misiunii Bisericii în societate, susținut de un învățământ teologic deodată academic și practic, orientat pastoral-misionar și social, care să răspundă astăzi nevoilor și exigentelor spirituale ale credincioșilor noștri. Cu aleasă prețuire și părintească binecuvântare, felicitam pe Înaltpreasfințitul Părinte și Mitropolit Andrei, ctitorul acestui așezământ” se arată mesajul citit de vicarul patriarhal, pr. Ionuț Corduneanu. Din partea Patriarhiei Ortodoxe Române, Mitropolitul Clujului a primit o icoană a Sfântului Apostol Andrei, Diploma de onoare și medalia „Sfântul Apostol Andrei”. Tot din partea Patriarhiei, Facultatea de Teologie din Cluj a primit  diploma și medalia omagială „Sfinții Împărați Constantin Elena”, iar pentru paraclisul facultății a fost dăruită  o cruce de binecuvântare și mai multe cărți liturgice. Toate acestea au fost înmânate decanului Facultății de Teologie Ortodoxă, pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu.
La propunerea mitropolitului Andrei, Patriarhia Română i-a oferit directorului economic al Centrului Eparhial, ec. Sorin Augustin Câlea, cel care a coordonat întregul proiect până la stadiul final, ordinul „Sfântul Ştefan cel Mare”. Tot cu această ocazie au fost oferite diplome preoților, sponsorilor și personalităţilor locale, care în ultimii doi ani au ajutat la ctitorirea noii clădiri a Institutului Teologic, respectiv prefectul Gheorghe Vuşcan, preşedintele Consiliului Judeţean, Horea Uioreanu, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, precum şi fostul primar Sorin Apostu, în mandatul căruia Mitropolia Clujului a primit în folosinţă de la municipalitate terenul pe care se ridică noua construcţie.
După acest moment, la intrarea în sediul Facultății a fost tăiată panglica inaugurală și apoi susținute mai multe discursuri în Aula „Nicolae Ivan” a instituției de învățământ.

Moment artistic susținut de Grupul „Icoane” și Corala „Psalmodia Transylvanica”

Momentul festiv dedicat inaugurării Campusul Teologic „Nicolae Ivan” a continuat de la ora 18:00 când  în Aula „Nicolae Ivan” a avut loc un moment artistic, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Preasfințitului Părinte Vasile Someșanul, a părintelui decan Vasile Stanciu și a profesorilor  și  studenților  teologi. Au susținut  recitaluri de colinde și cântece tradiționale Grupul „Icoane” al Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”, coordonat de Prof. Univ. Dr. Ioan Bocșa și Corala „Psalmodia Transylvanica”, dirijată de pr. Prof. univ. dr. Vasile Stanciu.

Campusul Universitar „Nicolae Ivan”, cel mai modern din țară


Piatra de temelie la Campusul Universitar „Nicolae Ivan” a fost pusă pe 23 mai 2011. Clădirea noului sediu al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca este la ora actuală cea mai modernă din ţară, cu săli de curs, o bibliotecă, laboratoare de restaurare și pictură, amfiteatre, o Aulă modernă cu peste 350 de locuri și birouri. Toată  investiţia se ridică la 16 milioane de lei.
Campusul este ridicat pe un teren de circa 5.000 de metri pătraţi oferit de Primăria Cluj-Napoca şi Consiliul Local Cluj-Napoca în memoria fostului episcop Nicolae Ivan, ctitorul Eparhiei Clujului după Unirea din 1918 şi a primei Academii Teologice Ortodoxe.  Alături de noul sediu al Facultăţii de Teologie vor fi construite două cămine pentru studenţi, cu o capacitate de 250 de locuri, în prezent fiind începute lucrările de construcţie la primul cămin.
Proiectul aparține  arhitectului Cristina Spin. Zidirea noii clădiri a facultății s-a realizat într-un timp record datorită echipei de meșteri condusă de Dl. Director Vasile Bercan.
Construcția întregului edificiu universitar a fost realizată prin implicarea directă și jertfelnică a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

 
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close