PS Vasile Someșanul a sfințit în ziua de 30 august 2014, un monument ce a fost ridicat pe Vârful Țibleșului, situat la granița dintre județele Maramureș și Bistrița-Năsăud.

Monumentul, înalt de 5m și sub formă de cruce, a fost realizat în semn de mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările, a spus părintele protosinghel Gavril, duhovnicul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” de la Piatra Fântânele: „În memoria adusă jertfei oamenilor de pe meleagurile din jurul Muntelui Țibleș s-a ridicat un monument la inițiativa mai multor monahi, cu sprijinul primăriei din Groșii Țibleșului și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Andrei, Mitropolitul Clujului, a Preasfințitului Iustin din Episcopia Maramureșului și Sătmarului și a Preasfințitului Vasile Someșanul. Monumentul vrea să fie o jertfă adusă drept recunoștință Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile ce au fost peste satul Groșii Țibleșului și peste satele dimprejurul Munților Țibleș”.

Slujba de sfințire a monumentului a avea loc sâmbătă, la ora 12:00  și a fost oficiată de PS Vasile Someșanul, înconjurat de un sobor de peste 20 de preoți din localitățile învecinate. Au luat parte la eveniment și oficialități ale județului Bistrița-Năsăud și numeroși localnici ale comunelor de la baza Muntelui Țibleș.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close