Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului a participat în Duminica a 23-a după Rusalii la instalarea celui de al 52-lea Episcop al Eparhiei Hușilor.

PS Părinte Ignatie a fost ales în data de 5 octombrie cu majoritate de voturi de membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul ședinței de lucru prezidate de Patriarhul Daniel în scaunul de Episcop al Hușilor, rămas vacant în luna august, în urma retragerii Episcopului Corneliu.

Sfânta Liturghie şi Ceremonia de întronizare au fost oficiate în Catedrala Episcopală din Huşi de 15 episcopi ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

În cadrul Sfintei Liturghii, cuvântul a fost rostit de IPS Teofan care a vorbit despre menirea arhiereului: aceea de a-l sluji întru totul pe Dumnezeu, de a fi aproape de preoții și credincioșii pe care îi păstorește.

Spre finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, le-a vorbit tuturor despre faptul că păstorul are misiunea unei întreite slujiri:

Păstorul are o întreită slujire pe care o primeşte de la Mântuitorul Iisus Hristos. Întâi îi învaţă pe oameni, apoi slujeşte Sfintele Taine şi îi conduce pe oameni spre Împărăţia lui Dumnezeu. Se ajută şi pe sine şi pe ei ca să ajungă în capătul drumului, acolo unde doreşte Mântuitorul Iisus Hristos.

 

Ceremonia instalării a început, după Sfânta Liturghie, cu citirea gramatei mitropolitane de PS Damaschin Dorneanul. În continuare, IPS Teofan i-a oferit Episcopului Ignatie însemnele episcopale: mantia, crucea, engolpionul și camilafca, după care i-a înmânat cârja episcopală. Apoi, PS Ignatie a fost condus în scaunul episcopal, de unde a binecuvântat credincioşii cu crucea primită din partea Părintelui Patriarh Daniel.

Jurisdicţia Episcopiei Huşilor este asupra întregului judeţ Vaslui și este o Eparhie sufragană Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close