O nouă generație de teologi a absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. Tinerii absolvenți, alături de profesorii și părinții lor au participat sâmbătă, 28 mai 2016, în capela facultății la Sfânta Liturghie oficiată de un sobor de preoți profesori ai acestei instituții de învățământ.

După-masă, de la ora 18:00, pe scena sălii Auditorium Maximum, a Colegiului Academic a Universității Babeș-Bolyai, cei peste 100 de studenți din an terminal de la nivel licență și master, au avut ultimul curs festiv, în prezența celor doi ierarhi ai Eparhiei Clujului, ÎPS Andrei și PS Episcop Vasile Someșanul. Absolvenții de la toate cele patru secții ale facultății, dar și cei ce au terminat studiile masterale au intrat în sală, în aplauzele celor dragi și au urcat cu emoții pe scenă, de unde au cântat Imnul Gaudeamus Igitur. Le-au împărtășit bucuriile și emoțiile profesorii facultăţii, care s-au implicat de-a lungul studenţiei în educarea şi formarea lor.

« Noi, oamenii Bisericii să ne plecăm urechile la inimile oamenilor»

Primul care i-a felicitat pe tinerii absolvenți a fost Înaltpreasfințitul Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, care le-a reamintit că Dumnezeu, Cel ce i-a ales, îi cheamă la misiune. „Asemeni celor 12 apostoli, sunteți chemați să schimbați fața lumii, o lume care are nevoie de Hristos, chiar dacă nu își dă seama. Și acest lucru nu îl puteți realiza singuri, ci îl face Dumnezeu prin voi și împreună cu voi”, a spus Înaltpreasfințitul Andrei. Tinerii absolvenți au fost îndemnați de Părintele Mitropolit să nu uite ce i-au învățat dascălii în cei patru ani de facultate și să pună în practică tot ceea ce spune Scriptura și tot ceea ce au învățat în școală. În dorința de a le arăta responsabilitatea pe care o au de acum înainte, Ierarhul le-a împărtășit studenților un cuvânt al profesorului Vasile Pârvan, pe care acesta obișnuia să-l spună la deschiderea cursurilor la Universitatea Babeș-Bolyai: „Scopul suprem al luptei noastre este spiritualizarea națiunii”.

„După atâția ani de la acel moment, lucrurile din păcate nu au stat așa, de aceea noi, oamenii Bisericii și voi viitorii teologi, viitorii profesori de religie sau lucrători sociali trebuie să ne plecăm urechile la inima, la durerile și la aspirațiile oamenilor”, a concluzionat ÎPS Andrei în finalul mesajului său.

„Mergeți în lume și aduceți multă roadă”

Tinerii au fost felicitați și de Preasfințitul Episcop Vasile Someșanul prezent la eveniment, dar și de Președintele Senatului Universității Babeș-Bolyai, pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă care le-a reamintit și el studenților de responsabilitatea de a fi izvor de bucurie și lumină, fiind vestitori ai Învierii. Părintele profesor i-a îndemnat însă pe studenți să nu se amăgească pentru că acest lucru nu va fi ușor, „va fi mult de arat, mult de plivit și poate că la final ajung să secere alții”.

Decanul facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu a continuat în aceeași idee a responsabilității, spunând că studenți de la teologie îi reprezintă în mod simbolic pe cei 12 apostoli, fiind chemați de Mântuitorul Hristos să meargă în lume și să aducă multă roadă.

După încheierea discursurilor, studenții au participat la un ultim curs festiv, susținut de Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu, îndrumătorul de an intitulat „Părinții Bisericii și muzica”.

Studenții absolvenți au mulțumit tuturor profesorilor pentru purtarea de grijă din timpul studenției și au înmânat cheia facultății colegilor mai mici, care așa cum au spus și-au asumat responsabilitatea de a fi la fel de serioși și să învețe la fel de bine. Ceremonia s-a încheiat cu strigarea catalogului și cu momentul mult așteptat în care studenții au fost declarați absolvenți.

Autor: Andreea Pâgleșan, Radio Renașterea

Foto credit: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close