Sute de săteni din Bichigiu și din localitățile din jur au participat sâmbătă, 11 iunie 2016, la „Ziua Portului și a Jocului Popular”.  Atât cei mici cât și cei mari, au îmbrăcat costumul popular al zonei Năsăudului și au participat, de la ora 12:00, la slujba de Te-deum, oficiată de ÎPS Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului.

Evenimentul a continuat cu inaugurarea Centrului Cultural „Sfântul Atanasie Todoran” al localității Bichigiu, care include și Biblioteca „Dorin Tudoran”, filială a Bibliotecii Județene Bistrița.

Despre inaugurare, directorul Bibliotecii Județene „George Coșbuc” din Bistrița, părintele Ioan Pintea a relatat pentru radio Renașterea:

„E un centru adecvant nevoilor, în primul rând, tinerilor din această zonă și din această parohie. Biblioteca Județiană „George Coșbuc” din Bistrița vine în întâmpinarea celor tineri, deschizând aici la Bichigiu o filială, precum cele de la Sângiorz Băi, Gledin, Maieru… Am deschis deasemenea și centrul Liviu Rebreanu cu o bibliotecă impresionantă și la Chiuza. Prin urmare, este un proiect mai amplu al Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și al Bibliotecii Județene Gheroghe Coșbuc. M-am bucurat că marele dizident și scriitor român Dorin Tudoran, care trăiește acum în America, a fost deacord ca această bibliotecă să poarte numele lui. Sigur știe multă lume că Dorin Tudoran este stră-stră-strănepot Sfântului Atanase Todoran. Nimic deci nu e întâmplător, atunci când Biserica și instituțiile statului își dau mâna, pot ieși lucuri folositoare comunităților.”

 

Tot în cadrul manifestărilor de la Bichigiu a mai fost lansat volumul intitulat „Noi aspecte ale martiriului Sfinţilor năsăudeni”, apărut la editura Renaşterea a Arhiepiscopiei Clujului, în 2016, scris de către părintele paroh Gavrilă-Tudor Zinveliu şi ieromonahul Maxim Morariu, fiu al satului Salva, localitate aflată în vecinătate.

„În cadrul lansării ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a subliniat caracterul de noutate și de sinteză adus de această cercetare și a accentuat importanța dimensiunii confensionale a martiriului Sfinților Năsăudeni. Părintele Ioan Pintea, directorul Bibliotecii Județene „George Coșbuc” din Bistrița a accentuat la rândul său importanța Sfinților Martiri Năsăudeni, atât pentru peisajul confesional cât și pentru cel cultural local al zonei”, a declarat pentru radio Renașterea Ieromonahul Maxim Morariu.

cartea

La cele două evenimente au luat cuvântul, alături de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, Ioan Dâmbu, protopopul Năsăudului, părintele Ioan Pintea, directorul Bibliotecii Judeţene ”George Coşbuc” şi conf. univ. dr. Flore Pop, de la Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, fiu al satului. La sărbătoarea de la Bichigiu au mai luat parte atât oficialitățile județene cât și cele locale.

Manifestările au continuat cu parada portului popular a tinerilor din localitate şi din comunele învecinate, cele mai frumoase costume urmând a fi premiate la finalul prezentării, și cu un spectacol folcloric susținut de mai multe grupuri de elevi din zonă.

Foto: Gabriel Ciherean

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close