Promoția 1958 – 1959 s-a reunit la Cluj-Napoca astăzi, 26 iulie 2016, pentru a sărbătorii 57 de ani de la finalizarea studiilor de la Seminarului Teologic din Cluj.

La întâlnire a participat, alături de cei 11 elevi prezenți, și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei. În memoria celor care au trecut la cele veșnice, Înaltpreasfinția Sa a oficiat slujba Parastasului în Capela Seminarului Teologic din Cluj-Napoca.

Diriginte al clasei a fost părintele Ioan Bunea, preot în Năsăud şi Sângeorz Băi (1933-1939), profesor la Seminarul Pedagogic Universitar din CIuj 1939 – 1940 şi (1945 – 1948) şi la Liceul din Turda (1940 – 1945), lector de Limba greacă la Institutul Teologic Universitar din Cluj (1948-1952), profesor la Şcoala de cântăreti şi Seminarul teologic din Cluj (1952- 1959), preot paroh în Someşeni-Cluj (1964 – 1969), preot la biserica ,,Schimbarea la Faţă” din Cluj (1969-1981), paralel utilizat ca profesor la Seminarul teologic din Cluj (1972-1981).  Între anii 1959-1964 părintele Ioan Bunea a suferit o detentie de mai multi am în închisorile comuniste.

Printre cei 43 de elevi absolvenți s-au numărat și vrednicul de pomenire Vasile Costin, Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Târgoviştei, trecut la cele veşnice în 1999, dar și fostul protopop de Cluj I, părintele Ioan Jeler care într-un interviu acordat postului de radio „Renașterea” și-a reamintit cu drag și nostalgie de anii de seminar:

Am fost o clasă numeroasă, de 43 de elevi, dintre care 25 de colegi de-ai noștri au trecut la cele veșnice iar 18 suntem în viață și 11 suntem prezenți la această reuniune. Am fost o clasă bună, nu pentru că spun eu lucrul acesta, ci asta spunea părintele profesor Ioan Bunea care a fost dirigintele clasei noastre. El scria în memoriile sale faptul că dintre elevii acestei clase 95 % s-au evidențiat la învățătură și la purtare. L-am avut ca șef de clasă pe regretatul Arhiepiscop al Târgoviștei, Vasile Costin.

Erau vremuri grele atunci. În anul IV, părintele profesor Ioan Bunea a fost arestat și condamnat pentru că a făcut o programă analitică pentru predarea religiei în biserică pentru copii, pe categorii de vârstă.

La finalul slujbei, cei 11 foști colegi s-au reunit în Sala „Nicolae Ivan” a Centrului Eparhial. Aici s-a desfășurat „ora de dirigenție” unde au rememorat întâmplările din anii de liceu, amintiri care au rămas vii în memoria tuturor.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close