Promoția 1958 – 1959 s-a reunit la Cluj-Napoca astăzi, 26 iulie 2016, pentru a sărbătorii 57 de ani de la finalizarea studiilor de la Seminarului Teologic din Cluj.

La întâlnire a participat, alături de cei 11 elevi prezenți, și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei. În memoria celor care au trecut la cele veșnice, Înaltpreasfinția Sa a oficiat slujba Parastasului în Capela Seminarului Teologic din Cluj-Napoca.

Diriginte al clasei a fost părintele Ioan Bunea, preot în Năsăud şi Sângeorz Băi (1933-1939), profesor la Seminarul Pedagogic Universitar din CIuj 1939 – 1940 şi (1945 – 1948) şi la Liceul din Turda (1940 – 1945), lector de Limba greacă la Institutul Teologic Universitar din Cluj (1948-1952), profesor la Şcoala de cântăreti şi Seminarul teologic din Cluj (1952- 1959), preot paroh în Someşeni-Cluj (1964 – 1969), preot la biserica ,,Schimbarea la Faţă” din Cluj (1969-1981), paralel utilizat ca profesor la Seminarul teologic din Cluj (1972-1981).  Între anii 1959-1964 părintele Ioan Bunea a suferit o detentie de mai multi am în închisorile comuniste.

Printre cei 43 de elevi absolvenți s-au numărat și vrednicul de pomenire Vasile Costin, Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Târgoviştei, trecut la cele veşnice în 1999, dar și fostul protopop de Cluj I, părintele Ioan Jeler care într-un interviu acordat postului de radio „Renașterea” și-a reamintit cu drag și nostalgie de anii de seminar:

Am fost o clasă numeroasă, de 43 de elevi, dintre care 25 de colegi de-ai noștri au trecut la cele veșnice iar 18 suntem în viață și 11 suntem prezenți la această reuniune. Am fost o clasă bună, nu pentru că spun eu lucrul acesta, ci asta spunea părintele profesor Ioan Bunea care a fost dirigintele clasei noastre. El scria în memoriile sale faptul că dintre elevii acestei clase 95 % s-au evidențiat la învățătură și la purtare. L-am avut ca șef de clasă pe regretatul Arhiepiscop al Târgoviștei, Vasile Costin.

Erau vremuri grele atunci. În anul IV, părintele profesor Ioan Bunea a fost arestat și condamnat pentru că a făcut o programă analitică pentru predarea religiei în biserică pentru copii, pe categorii de vârstă.

La finalul slujbei, cei 11 foști colegi s-au reunit în Sala „Nicolae Ivan” a Centrului Eparhial. Aici s-a desfășurat „ora de dirigenție” unde au rememorat întâmplările din anii de liceu, amintiri care au rămas vii în memoria tuturor.

Din aceeași categorie

Share This