Parohia clujeană „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din Valea Gârbăului, localitatea Florești, și-a sărbătorit sâmbătă, 13 august 2016, hramul, în prezența  Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Deși Sfântul Ocrotitor al parohiei a fost sărbătorit în data de 5 august, credincioșii, alături de părintele paroh Ovidiu Marțiș,  și-au dorit să îl aibă oaspete  pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului.

Ierarhul a sosit la intrarea în comunitate în jurul orei 9,00, însoțit de Consilierul pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Ioan Grama.

La intrarea în parohie a fost amplasat un monument, prin grija părintelui paroh Ovidiu Ciprian Marțiș, a consiliului parohial și al credincioșilor, pe care Înaltpreasfinția Sa, l-a binecuvântat. Monumentul este alcătuit dintr-o cruce și o icoană a Maicii Domnului „Potirul Nesecat”.

Apoi, în cântări închinate Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Andrei, alături de credincioșii îmbrăcați în costume populare, s-au deplasat pe jos până la locașul de cult ocrotit de Sfântul Ioan Iacob Hozevitul,  acolo unde a fost întâmpinat de protopopul de Cluj I, Pr. Dan Hognogi și de soborul de preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Ierarhul le-a pus la suflet un cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți în număr mare la sărbătoarea bisericii parohiale, în care i-a îndemnat să fie smeriți și cu bună cuviință, pentru a fi pe plac lui Dumnezeu.

La finalul Liturghiei, pentru a le răsplăti implicarea și bunătate față de biserică, Mitropolitul Clujului i-a răsplătit pe consilierii parohiali și pe alți donatori, cu diplome de aleasă cinstire.

Parohia „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din cartierul Valea Gârbăului, localitatea Florești, a luat ființă în urmă cu 5 ani. Până acum s-a reușit construirea unui altar de vară și finalizarea subsolului bisericii, în care se oficiază sfintele slujbe, iar localșul de cult este ridicat pană la baza turlelor.

Foto: „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul”