Mii de credincioși bistrițeni sunt așteptați sâmbată, 29 iunie, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la hramul Mănăstirii  Rebra-Parva. Sfânta Liturghie  va fi oficiată de un sobor de preoţi, în frunte cu Mitropolitul Clujului, Înalt Preasfinţitul Părinte Andrei, care se va afla pentru al treilea an consecutiv în mijlocul credincioşilor din această zonă. Slujbele de hram vor începe la  mănănăstire încă din ajun cu Vecernia cu Litie,  Utrenia și Sfântul  Maslu. În ziua Praznicului, de la ora 8 va fi săvârșită Sfințirea Apei, Acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel  și Sfânta Liturghie arhierească.

Mănăstirea Rebra-Parva, atestată documentar încă din secolul al 18-lea

Așezământul monahal „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Ţara Năsăudului are o istorie mai veche. La hotarul ce desparte localitățile Rebra și Parva a existat un străvechi locaș de rugăciune datând din anul 1755. În anul 1782, viețuitorii mănăstirii au fost alungați de trupele austro-ungare, dar bisericuța a rămas intactă. De atunci mănăstirea a mai fost locuită de călugări temporar, până la 1822 când biserica din lemn a fost demontată și mutată mai întâi în cimitirul vechi, iar de acolo, la scurt timp, pe locul unde se află astăzi și biserica parohială.
Noua mănăstire a fost fondată cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu. La data de 21 iulie 1993 șapte viețuitori ai mănăstirii Turnu au primit binecuvântarea de a întemeia o mănăstire pe vechea vatră dintre localitățile Rebra și Parva, după cum am aflat  de la  starețul mănăstirii, părintele Chiril Zegrean. În anul 1994 s-a pus piatra de temelie a bisericii mari din zid. În anul 2009 locașul de cult a fost sfințit de Înaltpreasfințitul Irineu, Arhiepiscopul de Alba Iulia, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului. În cadrul aşezământului au fost amenajate, în ultimii ani, două corpuri de chilii şi o bibliotecă şi un arhondaric pentru pelerini.

Pelerinaj la hramul mănăstirii năsăudene Rebra-Parva

Arhiepiscopia Clujului organizează un pelerinaj pentru credincioșii clujeni, care doresc să participe la hramul mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Țara Năsăudului.  Prin intermediul Centrului de Pelerinaje „Renasterea”, cei interesați pot lua parte la Sfânta Liturghie, săvârșită la această mănăstire de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei. Potrivit directorului Centrului, Cristian Moldovan, la întoarcere se va vizita și Mănăstirea „Izvorul Tămăduirii” de la Salva. Preţul pelerinajului este 65 lei, iar informaţii şi înscrieri se pot obține la tel. 0264 431 020 sau 0723 58 38 22. Autocarul va pleca sâmbătă dimineața, la ora 7, din fața sediului Mitropoliei Clujului.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close