Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea clujeană Floreşti şi-a sărbătorit hramul luni, 1 octombrie 2018, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului şi a sute de credincioşi veniţi din judeţul Cluj, dar şi din zonele învecinate.

Credincioșii au participat, încă din ajun, la un program liturgic special, ce a fost săvârșit la sfânta mănăstire cu ocazia sărbătoririi Acoperământului Maicii Domnului. Slujbele au început duminică seara, de la ora 18:00, când a  fost oficiată slujba Privegherii.

În ziua hramului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, înconjurat de un sobor de preoţi și diaconi. Din sobor au făcut parte: exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, arhim. Dumitru Cobzaru, protopopul de Cluj II, pr. Alexandru Constantin Ciui, duhovnicii Mănăstirii Florești, protos. Visarion Pașca și protos. Anastasie Berbecel, precum şi alţi preoţi şi stareţi de la mănăstirile din eparhie.

După citirea pericopei evanghelice, IPS Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Marie, nume preasfânt”, în care a amintit de evlavia pe care o au credincioșii la Maica Domnului, dar și de motivele pentru care aceasta este pururea cinstită de către noi toți.

La final, duhovnicul mănăstirii, protos. Anastasie Berbecel a mulțumit ierarhului pentru prezență, precum și preoților și tuturor celor prezenți la sărbătoarea hramului.

Aşezământul monahal cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” a fost ctitorit din iniţiativa preotului Vasile Fizeşan şi a familiei Beldea din Floreşti şi cu ajutorul credincioşilor. Piatra de temelie a fost pusă de vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu, în 20 noiembrie 1994. Complexul monahal cuprinde o biserică în stil bizantin, sfinţită în data de 18 aprilie 2010, un corp de chilii şi o trapeză. În prezent, Mănăstirea de la Floreşti are o obşte formată din 20 de maici, îndrumate de stareţa mănăstirii, stavrofora Teodora Câmpan, şi de duhovnicii protos. Visarion Paşca şi protos. Anastasie Berbecel.

Ocrotire pentru copiii aflați în dificultate

În apropierea mănăstirii de la Floreşti se află Aşezământul social „Sfântul Onufrie cel Mare”, destinat îngrijirii copiilor lipsiţi temporar sau definitiv de ocrotirea părinţilor. Piatra de temelie a fost pusă de Înaltpreasfinţitul Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, în data de 12 iunie 2013.

Aşezământul social „Sfântul Onufrie cel Mare” a fost acreditat în anul 2015 și cuprinde patru case de tip familial, așezământul fiind destinat ocrotirii, îngrijirii și asigurării unei dezvoltări armonioase a copiilor separați, temporar sau definitiv de familia lor. Serviciile oferite în cele patru case de tip familial sunt: servicii de găzduire; servicii de îngrijire: hrană, igienizare; servicii educative: educaţie informală, extracurriculară; dezvoltarea deprinderilor de viaţă şi sprijin în efectuarea temelor; servicii de consiliere socială a copilului şi a familiei; medierea relaţiei dintre copil şi membrii familiei acestuia; reprezentare şi mediere în relaţia cu autorităţile; sprijin material ocazional, în funcţie de nevoi.

Photo Credit: Darius Echim