Aproape două mii de credincioşi de pe Valea Ţibleşului, dar nu numai, au participat marți, 21 mai 2013, la hramul Mănăstirii bistriţene Dobric. Slujbele au început aici încă din ajunul praznicului cu Privegherea şi au culminat cu Sfânta Liturghie oficiată de Mitropolitul Clujului, ÎPS Andrei, înconjurat de un sobor de peste 30 de preoţi şi diaconi. De la centrul Eparhial, Înaltpreasfinţia sa a fost însoţit de Pr. Inspector Nicolae Buda, Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopie, Arhimandritul Dumitru Cobzaru şi Consilierul pe probleme de misiune şi protocol, Arhid. Claudiu Grama. Din sobor au mai făcut parte protopopul de Beclean, Pr. Doru Zinveliu şi alţi stareţi şi duhovnici ai mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului. În cuvântul de învăţătură, părintele mitropolit le-a vorbit celor prezenți despre modelul Sfinţilor Împărați Constantin şi Elena pentru societatea de astăzi: „Sfinţii Împărați Constantin şi Elena ne-au adunat la hramul mănăstirii de la Dobric. Cei prezenţi la hram dorim să-i imităm pe Sfântul împărat Constantin şi pe evlavioasa lui mamă, Elena. Şi poate că nu vom ţine minte toate virtuţile pe care le-au avut, dar trei dintre virtuţi: înţelepciunea lui Solomon, blândeţile lui David şi dreapta credinţă a Apostolilor. În ce priveşte înţelepciunea, atunci când toată lumea era păgână, Dumnezeu i-a dat intuiţia să înţeleagă că viitorul este al Bisericii Creştine. Sfântul împărat Constantin a fost cel care a pus bazele Europei moderne, prin credinţa în Domnul Iisus Hristos. Pentru că Europa şi nu numai are temelie creştină. El a avut înţelepciunea aceasta, intuiţia aceasta pentru progresul Europei să dea libertate creştinismului, mai mult să sprijine propovăduirea Evangheliei Domnului nostru Iisus Hristos. Ce paralelă am putea face? Europa sau Uniunea Europeană de astăzi, care tot caută soluţii şi trece prin criză şi-ar găsi echilibrul tot acolo, în credinţa în Domnul Iisus Hristos”. Credincioşii prezenţi au putut asculta în cadrul Sfintei Liturghii mai multe pricesne interpretate de soliştii de muzică populară Cornelia Ardelean Archiudean, Alexandru Pugna şi un grup de fete din zonă, îmbrăcate în costume populare. La finalul Liturghiei, părintele duhovnic Siluan Fărcaş a fost ridicat de ÎPS Andrei la rangul de protosinghel. Totodată ierarhul a oferit diplome de aleasă cinstire participanților la simpozionul dedicat Sfinților Împărați Constantin și Elena organizat la Mănăstirea de la Dobric.

 

Tot în aceeași zi, Mitropolitul Clujului a pus piatra de temelie pentru Căminul pentru persoane vârstnice cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” ce va fi construit în curtea Mănăstirii.
Aşezământul monahal de la Dobric a fost înfiinţat iniţial ca schit în 1992, iar după un an a devenit mănăstire. Complexul monahal este format din casa veche, un fost conac boieresc vechi de aproape 200 de ani, unde a fost amenajat un paraclis cu hramul „Sfinții Împăraţi Constantin şi Elena”. De asemenea mănăstirea are o bisericuţă din lemn cu hramul „Sfântul Evanghelist Luca” construită în stil maramureşean de către meşterii din Bârsana în 30 de zile. În momentul de faţă se lucrează la biserica mare de zid cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, după cum am aflat de la maica stareţă Veronica Coţofană. În cadrul mănăstirii Dobric funcţionează de câţiva ani şi căminul de bătrâni, „Aurel şi Dudica Milea”. Aici sunt primite cazuri sociale de bătrâne, care sunt abandonate de familie, cu pensii foarte mici, iar mănăstirea, pe cheltuiala ei, le poartă de grijă.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close