Credincioșii parohiei “Sfântul Nicolae” din Prundu Bârgăului, Protopopiatul Bistrița, și-au sărbătorit hramul duminică, 8 decembrie 2013, în prezența Mitropolitului Clujului. Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a săvârșit dimineața de la ora 10:00 Sfânta Liturghie, înconjurat de un numeros sobor, format din 20 de preoți și diaconi. 

Să ne întoarcem de la păcat la virtute

În cuvântul de învățătură ÎPS Părinte Andrei a vorbit despre pocăință, drept singura salvare a omului contemporan: “Pocăința este întoarcerea cu părere de rău, cu lacrimi, de la păcat la virtute și de la diavol la Dumnezeu. Cuvântul din limba română pocăință vine de la un cuvânt slavon care înseamnă părere de rău. De fapt cuvântul părere de rău nu cuprinde tot spectrul pocăinței. În grecește când spunem pocăință spunem metanoia, adică schimbarea omului lăuntric, acțiune ce implică schimbarea modului de a gândi, de a vorbi, de a lucra, în concluzie schimbarea totală a noastră, nașterea noastră din nou. Întotdeauna o pocăință bună se termină cu o spovedanie bună. Această Taină a Bisericii lăsată ca un al doilea Botez,  la îndemâna noastră a tuturor, însă de care nu uzăm așa de des cum ar trebui. Ar trebui ari de câte ori ne este sufletul greu să ne spovedim. Ar trebui să ne spovedim măcar în posturi, în cele patru posturi mari rânduite de Biserică și astfel să ne curățim sufletul, să facem această întoarcere de la păcat la virtute și de la diavol la Dumnezeu”.

Binecuvântarea Centrului catehetic destinat tinerilor

După Sfânta Liturghie, Mitropolitul Clujului, ÎPS Părinte Andrei, a binecuvântat viitorul centru catehetic al parohie ortodoxe din Prundu Bârgăului. Au participat la eveniment preoți și credincioși din zona Bistriței și a Năsăudului, precum și autorități locale și centrale. Potrivit preotului paroh Vasile Turc centrul catehetic va fi funcțional de anul viitor. Aici vor avea loc o serie de activități cu tinerii și copiii parohiei. În acest sens centrul a fost dotat cu aparatură modernă, printre care un videoproiector pentru realizarea unor proiecții.

Biserica “Sfântul Nicolae” dăinuiește în Prundu Bârgăului de mai bine de 170 de ani

Biserica cu hramul “Sfântul Nicolae” din comuna Prundu-Bârgăului, judeţul Bistriţa-Năsăud, a fost construită în anul 1837 prin contribuţia benevolă a populaţiei şi cu ajutorul “fondurilor grănicereşti”, după mărturisirile credincioşilor şi a inscripţiei care se găseşte pe faţada locașului de cult şi care menţionează: „construită în 1837, renovată în 1879, zugrăvită în exterior în 1973”. Nu se cunosc nici meşterul, nici zugravul, care au lucrat acum mai bine de 170 de ani la ridicarea și pictarea bisericii.
După mărturiile bătrânilor satului, înainte de construirea bisericii de zid se afla o bisericuţă pe ,, Secu”, despre care se spune că a fost construită la începutul secolului al XVIII -lea de câteva familii creştine din sat şi cu ajutor primit din Moldova. Urmele acestei bisericuţe din lemn (piciorul sfântului altar) se pot vedea şi astăzi în cimitirul “Ilea”.
În timpul primului război mondial trupele ungureşti au devastat biserica, au distrus arhivele şi au luat obiectele de valoare şi cele două clopote din turn. În 1921 s-au cumpărat două clopote cu contribuţia credincioşilor. Pictura a fost refăcută în  anul 1946, de către profesorul Constantinescu din Cluj, în tempera, în stil bizantin. După zugrăvirea exterioară din 1973, biserica a fost sfinţită de episcopul de Cluj, Teofil Herineanu. În perioada 2000-2007 s-au realizat la biserică o serie de lucrări de renovare. Cea mai importantă a fost refacerea picturii în stil bizantin executată de pictorul Dan Ivanovici din Bucureşti. Slujba de resfinţire a bisericii a fost oficiată în luna septembrie a anului 2007, de către vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close