De sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, IPS Părinte Andrei, a oficiat Sfânta Liturghie în parohia cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din  cartierul Dâmbu Rotund, din Cluj-Napoca. La slujbă au participat autorități locale și județene dar și sute de credincioși, mulți dintre ei s-au spovedit și  împărtășit. În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Clujului a vorbit despre însemnătatea sărbătorii de astăzi: „Sărbătoarea Floriilor ne relatează minunea învierii lui Lazăr și a intrării Domnului Iisus Hristos în Ierusalim. Este o avanpremieră a ceea ce se va întâmpla cu noi, cu toți. Lucrul acesta este rezumat în troparul sărbătorii si, in luminoasa zi de Pasti pe care dorim sa o ajungeți cu sănătate și cu multă bucurie, îl vom auzi pe Sfântul Ioan Gură de Aur spunând legat de acest subiect că a înviat Hristos și niciun mort nu mai este în morminte”.
Potrivit părintelui paroh Augustin Bora, în această parohie nu a mai fost prezent un ierarh pentru a săvârși Sfânta Liturghie de mai bine de 16 ani. La finalul slujbei, ierarhul a primit în dar din partea parohiei o icoană cu Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, patronii spirituali ai locașului de cult. Apoi  IPS Andrei a sfințit ramurile de salcie și a împărțit cărți de rugăciuni tinerilor și copiilor prezenți.
Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din cartierul clujean Dâmbu Rotund a fost înființată în anul 1936. Locașul de cult a fost ridicat începând cu anul 1939 și construit în etape. După 1990 a fost extins si restaurat. În prezent, se lucrează la ridicarea unei case parohiale,dar și a două centre sociale. Preot paroh este aici părintele Augustin Bora, iar preot slujitor părintele Alexandru Ciui.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close