Comunitatea parohiei Molișet din județul Bistrița-Năsăud a fost vizitată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, în duminica a 6-a după Rusalii, a Lăsatului de sec pentru Postul Adormirii Maicii Domnului. Este prima dată când, după aproape 20 de ani, un ierarh ortodox vizitează comunitatea din Molișet.

Ierarhul a sosit în mica localitate de la poalele Țibleșului în jurul orei 9,00, însoțit fiind de Pr. Iustin Tira, Vicarul eparhial al Arhiepiscopiei Clujului și de Arhid. Caludiu Ioan Grama, consilier pe probleme de misiune și protocol. La poarta satului, costruită din brad și amplasată special pentru evenimentul de duminică, a fost întâmpinat de locuitorii satului și de călăreți îmbrăcați în costume tradiționale.

Înainte de oficierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a sfințit altarul de vară al Bisericii.

Prezenți la sărbătoarea comunității din Molișet, peste 1000 de oameni, fii ai satului și invitați, au putut asculta în cuvântul de învățătură al Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, intitulat Prieteni buni și prieteni răi, câteva îndemnuri despre prietenie și iubirea aproapelui:

Prietenii buni au milă de tine, au milă și de sufletul tău și de trupul tău. În cazul Evangheliei de astăzi, prietenii au avut milă de trupul prietenului lor care era paralizat și l-au dus la Doctorul cel Mare și l-au tămăduit. Prietenii cei buni au grijă și de sufletul tău. Te duc la Doctorul cel Mare ca să te vindece sufletește. Te îndeamnă să mergi la Biserică, te îndeamnă să ai preocupări duhovnicești, să citești scripturile, să nu te lepezi de Biserica ta, de Domnul Iisus Hristos care este Doctorul cel Mare al sufletelor și al trupurilor.

Prietenii cei buni te aduc la biserică, iar prin preotul tău duhovnic îți zice și ție Domnul Hristos, ca și slăbănogului din evanghelie: iertate îți păcatele tale.

Predica rostită de Înaltpreasfințitul Andrei în Parohia Molișet

În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru diacon teologul Teodor Cornea, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Chețiu, protopopiatul Beclean.

La finalul Liturghiei, Protopopul de Becelean, pr. Doru Zimveliu, a mulțumit Înaltpreasfințitului Andrei pentru vizita în micuța comunitate și pentru purtarea de grijă pe care o are pentru toți credincioșii din protopopiatul Becelean.

De asemenea, la propunerea părintelui protopop, Mitropolitul Clujului a răsplătit munca din cei șapte ani de pastorație în Molișet a pr. Cristian Țermure, ridicându-l la rangul de iconom. Au mai fost oferite diplome de aleasă cinstire primarului comunei, Vlăduţ Purja, consiliului parohial și altor binefăcători care s-au îngrijit în toți acești ani de înfrumusețarea locașului de cult.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată și slujba de sfeștanie la casa parohială din localitate.

Biserica din satul Molișet, de la poalele Țibleșului, unde locuiesc circa 100 de persoane, a fost sfințită în anul 1997, iar în ultima vreme au fost făcute ample lucrări de renovare la lăcașul de cult.

Foto: www.rasunetul.ro

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close