În prima zi din an Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, IPS Andrei a oficiat Sfânta Liturghie în biserica ce poartă  hramul „Nașterea Domnului” din cartierul Gheorgheni din Cluj-Napoca.

Biserica Ortodoxă a prăznuit astăzi Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului şi pe Sf. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei. În cadrul cuvântului rostit în biserica “Nașterea Domnului”, Mitropolitul Andrei a vorbit celor prezenți despre importanța Praznicului de azi. La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh Nicolae Buda i-a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit pentru prezența în mijlocul credincioșilor.
Taierea-împrejur este sărbătoarea când Mântuitorului  i s-a pus numele de Iisus, în a opta zi după Naştere, conform Legii Vechi. Sărbătoarea a fost  celebrată încă din  primele veacuri creştine. În secolul al V-lea, în Biserica Răsăritului, ea a fost generalizată, după ce  sărbătoarea Naşterea Domnului a început să fie serbată la 25 decembrie.

Predica IPS Andrei poate fi vizionată aici: https://www.youtube.com/watch?v=sTmWBNR0NWE

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close