În perioada 1-2 iulie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a participat la întrunirea anuală a Academiei Europene de Ştiinţe şi Arte din Salzburg, Austria. Din anul 2007, ierarhul este membru activ al acestei prestigioase instituții, în cadrul secţiunii „Religiile lumii”.

Reluată după un an de pauză din cauza pandemiei, întrunirea a debutat vineri, 1 iulie, cu o recepție festivă, iar ședința plenară a avut loc sâmbătă, 2 iulie, la Universitatea din Salzburg, în prezența a numeroși membri și invitați. Alături de Mitropolitul Andrei, la întâlnire a participat și pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, directorul Școlii Doctorale „Isidor Todoran” din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, care este membru al Academiei din Salzburg din anul 2013.

Cuvântul de deschidere a fost rostit de preşedintele de onoare al Academiei, prof. dr. Felix Unger, care a predat mandatul și l-a prezentat pe noul președinte, prof. dr. Klaus Mainzer, care a rostit un discurs inaugural, urmat de alte discursuri oficiale. Apoi a avut loc prezentarea și primirea noilor membri ai Academiei Europene, care vin din diferite zone ale Europei.

Prelegerea festivă a fost susținută de prof. dr. Ernst Ulrich von Weizsäcker, profesor la Universitatea din Freiburg, fost decan al Universității de Mediu din Santa Barbara, California.

Părintele Mitropolit este însoțit în Austria de arhidiaconul Claudiu Grama, consilier eparhial pe probleme de misiune și protocol, și de dr. Adrian Eugen Truța, secretarul eparhial al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.

Scurt istoric

Academia Europeană pentru Ştiinţe şi Arte din Salzburg a fost fondată în anul 1990, de profesorul cardiolog dr. Felix Unger, de cardinalul Franz König, Arhiepiscopul Vienei, și de filosoful Nikolaus Lobkowicz, cu implicaţii în ştiinţele politice. Academia numără în jur de 1500 de personalităţi ale vieţii universitare, acoperind şapte secţiuni: Ştiinţe umaniste, Medicină, Artă, Ştiinţe ale naturii, Ştiinţe sociale, economice şi juridice, Știinţele tehnice şi ale dezvoltării, precum şi Religiile lumii. Dintre membrii academiei, 30 sunt deţinători ai Premiului Nobel.

Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei a fost ales membru activ al Academiei Europene pentru Ştiinţe şi Arte din Salzburg, pentru secţiunea „Religiile Lumii”, în anul 2007, iar pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu a fost ales membru în anul 2013.

De asemenea, membri ai Academiei din Salzburg sunt și președintele Academiei Române, acad. Ioan Aurel Pop, și neurochirurgul clujean prof. dr. Ștefan Ioan Florean.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Eugen Adrian Truța

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close