Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a fost prezent sâmbătă, 25 mai 2013, în mijlocul credincioșilor Parohiei Dumbrăvița, din protopopiatul Beclean. Părintele Mitropolit a fost întâmpinat la biserica din localitate la ora 9.30 de o mulțime de credincioși și copii îmbrăcați în costume populare. Ierarhul a oficiat o slujbă de binecuvântare a lucrărilor realizate în ultimii ani la locașul de cult cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Astfel a fost sfințit altarul de vară, închinat „Adormirii Maicii Domnului”, din apropierea bisericii, și pictura din pridvorul locașului de rugăciune. De la ora 10, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească. De la Centrul Eparhial Părintele Mitropolit a fost însoțit de consilierul economic al Arhiepiscopiei Clujului, PC Gavril Vârva, consilierul pe probleme de misiune și protocol, Arhid. Claudiu Grama și secretarul eparhial Valentin Vesa. Au făcut parte din sobor și părintele protopop de Beclean, PC Doru Zinveliu, precum și alți preoți din parohiile din zonă. 

La finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului l-a ridicat pe părintele paroh Claudiu Herinean la rangul de iconom stravofor și a oferit diplome de aleasă cinstire celor care au susținut activitățile parohiale în toți acești ani. Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” datează încă din 1897. Locașul de cult a fost resfințit în 1995.

{joomplucat:11 limit=12|columns=4}

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close