Credincioșii parohiei Coplean, protopopiatul Dej, s-au bucurat astăzi, 18 august 2013, de vizita ÎPS Părinte Andrei. Mitropolitul Clujului a fost întâmpinat la Biserica cu hramul ”Sf. Arh. Mihail și Gavriil” de mulțime de preoți și credincioși, la ora 9:30. Ierarhul a oficiat Sf. Liturghie Arhierescă, fiind înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi. Sf. Liturghie a fost oficiată pe un Altar de vară, special amenajat în curtea bisericii. Slujba a fost precedată de Sfințirea Iconostasului din biserică.
În cadrul Sf. Liturghii, ÎPS Andrei a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură, despre Pâinea Vieții, adică Sf. Euharistie:”Absolut fiecare dintre noi nu ne obișnuim cu gândul morții și căutăm să ne prelungim viața cât de mult. Domnul Iisus Hristos este cel care ne oferă nouă viața veșnică fericită, iar medicamentul vieții veșnice este Pâinea cea Vie, Eu sunt Pâinea cea Vie, care s-a coborât din cer. Cine mănâncă din Pâinea aceasta va fi viu( Ioan 6, 51).
În semn de apreciere pentru eforturile depuse în activitatea pastorală, ÎPS Andrei i-a oferit pr. paroh Dragoș Mircea distincția de iconom stavrofor. De asemenea, tuturor celor care s-au implicat în lucrările efectuate la biserica parohială, Mitropolitul Clujului , le-a dăruit diplome de aleasă cinstire. La finalul slujbelor, a fost oficiată și o sfeștanie la casa parohială, nou construită.
Actuala biserică din localitatea Coplean a fost ridicată între anii 1898-1900. Până în 1900, credincioșii acestei parohii aveau o bisericuță de lemn, care odată cu finalizarea bisericii de piatră a fost demolată. De-a lungul anilor, datorită vechimii, la locașul de cult al parohiei au fost efectuate mai multe lucrări de reabilitare.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close