Sâmbătă, 8 iunie 2024 , Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, i-a binecuvântat pe cântăreții bisericești din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Dej. Întâlnirea a avut loc la Biserica „Sfântul Ierarh Nectarie” din Dej și a fost precedată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de către părintele protopop Ioan Buftea, protopop al Dejului, iar răspunsurile liturgice au fost oferite de către grupul cântăreților bisericești din Protopopiatul Ortodox Dej, dirijați de către părintele Cătălin Alexandru Feier, parohul Parohiei Ortodoxe „Adormirea Maicii Domnului” din Dej.

La acest moment festiv a fost prezent și Înaltpreasfintitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care le-a adresat cursanților un cuvânt de întărire și binecuvântare.

Întâlnirea a fost organizată ca urmare a inițierii unui proiect de îmbunătățire a cântărilor bisericești și de perfecționare a personalului neclerical, proiect susținut și organizat de către Protopopiatul Ortodox Dej, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. Astfel, au avut loc o serie de întâlniri săptămânale, scopul fiind acela de a uniformiza cântarea liturgică din parohii.

Momentul festiv a încheiat primul modul dintr-un proiect mai amplu, care își propune, pe lângă Sfânta Liturghie, să îmbunătățească și cunoașterea tuturor rânduielilor și cântărilor bisericești: vecernie, utrenie, taine și ierurgii, precum și înțelegerea și practicarea cântării celor 8 glasuri bisericești și a altor cântări sacre din spațiul Bisericii Ortodoxe.

Text și foto: Protopopiatul Ortodox Dej

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close