Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat luni, 26 februarie 2024, noua grădiniță și creșă cu program prelungit din localitatea Jucu-Herghelie, comuna Jucu, județul Cluj.

Cu acest prilej, Părintele Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de clerici, a oficiat slujba sfeștaniei și a binecuvântat edificiul care găzduiește noua grădiniță și creșă cu program prelungit din Jucu-Herghelie. De asemenea, ierarhul a sfințit și troița ridicată în fața grădiniței.

La finalul slujbei, Mitropolitul Clujului a rostit un cuvânt de învățătură și a apreciat faptul că se investește în educație, felicitând comunitatea și pe toți cei implicați în materializarea acestui proiect. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a dăruit instituției o icoană cu Sfântul Apostol Andrei.

La eveniment au luat parte reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Cluj, oficialități locale și județene, precum și alți invitați, în frunte cu inspectorul școlar general al ISJ Cluj, prof. Marinela Marc, directorul Școlii Gimnaziale din Jucu de Sus, prof. Mădălin Gheorghe Trohonel, și primarul comunei Jucu, Valentin Dorel Pojar, care au rostit alocuțiuni.

Noua unitate de învățământ preșcolar din Jucu-Herghelie are o capacitate de 130 de locuri și a fost construită cu fonduri europene, dar și cu o contribuție însemnată de la bugetul local al Primăriei Comunei Jucu, conform celor afirmate de primarul Valentin Dorel Pojar.

Comuna Jucu a cunoscut în ultimii ani o dezvoltare imobiliară și demografică sporită, fiind foarte aproape de municipiul Cluj-Napoca.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Pr. Marius Focșanu, Valentin Dorel Pojar / Facebook și știridecluj.ro

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close