Lucrările de renovare ale bisericii parohiei Ciceu-Giurgești, din protopopiatul Beclean, au fost binecuvântate astăzi, 24 iunie 2016, de Mitropolitul Clujului.

Biserica, ocrotită de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, ce datează din anul 1828, a fost  reabilitată în ultimii ani cu sprijinul credincioșilor și al autorităților locale.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit rugăciunile specifice binecuvântării  locașului de cult iar apoi a oficiat Sfânta Liturghie, începând cu ora 10,00 pe o scenă amplasată în curtea bisericii.

Alături de cei doi însoțitori de la centrul Eparhial, Pr. Nicolae Buda, Inspector eparhial și Arhid. Claudiu Ioan Grama, Consilier eparhial pe probleme de misiune şi protocol, au fost prezenți conform tradiției o mulțime de preoți de la parohiile învecinate.

Credincioșii, aflați în număr mare la Dumnezeiasca Liturghie, au putut asculta după citirea pericopei evanghelice, care le-a amintit astăzi de cei doi demonizați din ținutul Gadarei, cuvântul de învățătură al Înaltpreasfințitului Părinte Andrei. Înaltpreasfinția Sa care le-a vorbit despre lupta cu duhurile necurate și cu răutățile.

Lumea în care trăim noi prețuiește, din păcate, mai mult materia decât oamenii. Ea nu afirmă neapărat că nu este Dumnezeu, nu este Hristos! Nu, nu asta. Ci dorește să îl izgonească pe Dumnezeu din spațiul public. Nu ne interesează treaba aceasta. Nu este corect ca în spațiul public să se vorbească tot timpul de Domnul Hristos și de biserică și de rugăciuni. Nu e corect! Pomeniți-l în spațiul privat de la voi din biserică. Dar nu aici, cu Dumnezeu și Biserica Lui. Ei dacă nu cu Dumnezeu, nu cu Biserica, nu cu morala creștină, vedeți dumneavoastră ce se întâmplă! Și poate toate necazurile care vin, eu nu zic că vin numai din cauza aceasta, atentatele și multe altele vin pentru că, Europa nu mai ține la temelia creștină pe care a avut-o. Și când e vorba de porci și de oameni, iubesc mai mult porcii. Pleacă Doamne de la noi! Nu avem treabă cu tine, poți propovădui în altă parte cât vrei, dar noi nu avem nevoie de treaba aceasta. Du-te!

Așa au făcut gadarenii, și așa se întâmplă în multe cercuri, în multe locuri. Pun ghilimelele de rigoare ca să fim corecți.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Grupul coral Acapella. La momentul împărtășaniei, atât corul bisericii din localitate cât și interpreta de muzică populară Cornelia Ardelian-Archiudean au cântat câteva pricesne.

După cuvântul protopopului de Beclean, pr. Doru Zimveliu, în care acesta a mulțumit atât Înaltpreasfințitului Andrei pentru purtarea de grijă pe care o are pentru credincioșii din zonă cât și tuturor celor care au participat la înfrumusețarea locașului de cult, preotul bisericii din localitatea Ciceu Giurgesti, părintele Dan Ifimi a fost ridicat la rangul de iconom stavrofor. Părintele Dan Iftimi păstorește această comunitate de peste 5 ani. Au mai pimit distincții toți cei care s-au implicat în renovarea bisericii, astfel deputatului Vasile Daniel Suciu și primarului comunei Ciceu-Girgești, Vasile Iuga li s-au conferit  „Ordinul Sfinților Martiri Năsăudeni”, respectiv „Ordinul Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin” iar membrilor consiliului parohial și altor fii ai satului li s-au acordat diplome de aleasă cinstire.

În prezent, comunitatea parohială este alcătuită din 750 de suflete, cea mai mare parte implicându-se cu râvnă în viaţa bisericească.

Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil”

Biserica din Ciceu-Giurgeşti a fost construită în anul 1822, pe locul unei biserici de lemn mai vechi, care azi se găseşte la Mănăstirea Căşiel din jud. Cluj. Prin osteneala oamenilor s-a ridicat biserica de zid, lucrările începând în anul 1822 şi finalizându-se, prin punerea iconostasului în 1828, când a fost şi sfinţită de Vasile Moga, primul episcop român de după unirea de la 1700. Biserica a trecut prin câteva etape de reconstrucţie: 1903, 1905, 1950, 1970-1971, 2004-2008 (când a fost resfinţită de vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu) şi 2015.

Pictura care împodobeşte aceast edificiu de cult este în tehnica frescă şi a fost executată de către pictorul Constantin Bumbu şi fiii săi din Căşei. Iconostasul are 92 de icoane, pictate pe lemn. A fost restaurat în perioada 2005-2007, de către un grup de specialişti din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Facultatea de Teologie Ortodoxă, secţia Patrimoniu Cultural, condus de către prof. dr. Ana Maria Baciu.

La biserică activează două coruri: unul de adulţi şi altul de copii, ce sporesc frumuseţea serviciilor liturgice.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close