În ajunul Praznicului Adormirii Domnului, în jurul orei 21:30, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Nicula a fost scoasă în procesiune pe altarul de vară al așezământului monahal, unde a fost străjuită de tineri îmbrăcați în straie populare.

Apoi, în jurul orei 22:00, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înaltpresfințitul Părinte Andrei, în sobor de preoți și diaconi, a oficiat Prohodul Maicii Domnului.

Au cântat cele trei stări ale Prohodului, alternativ, soborul de preoți și diaconi, Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica”, dirijat de pr. prof. Vasile Stanciu, și corul de maici al Mănăstirii bistrițene „Nașterea Maicii Domnului” de la Piatra Fântânele, alături de miile de credincioși, cu lumânări în mâini, răsfirați pe dealurile de lângă mănăstire.

Apoi, în sunet de clopot și toacă, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului a fost purtată în procesiune în jurul bisericii noi, timp în care au fost cântate pricesne închinate Maicii Domnului. Alături de credincioși au cântat părintele Ioan Roman din parohia clujeană Someșeni, cunoscuta interpretă de pricesne, Eugenia Marinescu și tânăra interpretă originară din Gherla, Larisa Gurzău.

Urmăriți în direct de la Mănăstirea Nicula slujba privegherii la Praznicul Adormirii Maicii Domnului. #MănăstireaNicula

Publicată de Radio Renașterea pe Vineri, 14 august 2020

După înconjurul bisericii, icoana a fost așezată din nou la demisolul bisericii noi, unde au putut să i se închine din nou pelerinii veniți la hram.

La finalul slujbei Utreniei, arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, a rostit un cuvânt de învățătură, în care i-a îndemnat pe credicioșii prezenți ca Maica Domnului să facă parte din viața fiecăruia dintre ei.

De asemenea, au fost citite Molitfele Sfântului Vasile cel Mare.

Mai multe fotografii AICI

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Vineri, 14 august 2020

Sursa: Grigore Sâmboan / Radio Renașterea

Foto credit: Darius Echim / Mitropolia Clujului