Mănăstirea bistrițeană „Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul” din localitatea Nușeni a fost astăzi, 20 iulie 2013, în sărbătoare. Cu acest prilej, în mjlocul obștii monahale și a celor peste trei mii de credincioși veniți la hram a fost prezent Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Clujului, PS Vasile Someșanul. Ierarhul a oficiat de la ora 10:00 Sfânta Liturghie pe un altar de vară, înconjurat de un sobor de peste 30 de preoți și diaconi. În cadrul cuvântului de învățătură, Preasfinția Sa  le-a vorbit credincioșilor despre viața și minunile Sfântului prooroc IlieTesviteanul arătând că mai devreme sau mai târziu înțelegem mai ușor, cunoscând viața sfântului, menirea pe care proorocii și proorociile Vechiului Testament, le-au avut pentru pregătirea lumii spre întâmpinarea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Totodată așa putem înțelege rostul și locul pe care noi îl avem în viața aceasta și în viața viitoare, în lumea aceasta și în Împărăția lui Dumnezeu, a adăugat  Preasfințitul Vasile.
În cadrul Sfintei Liturghii de la Mănăstirea Nușeni, ierarhul l-a hirotonit îndru diacon pe seama Centrului „Sfântul Nectarie” din Cluj-Napoca pe Bogdan Chiorean, licențiat în teologie și absolvent de medicină. La finalul slujbei, Preasfinţitul Vasile i-a înmânat părintelui stareţ, Paise Iloaie, o diplomă de recunoştinţă pentru sprijinul deosebit şi susţinerea financiară acordată de Mănăstirea Nușeni Centrului de Îngrijiri Paleative „Sfântul Nectarie”. Părintele Paisie a mulţumit tuturor credincioşilor pentru distincţie şi a ţinut să precizeze că fără ajutorul lor nu ar fi putut sprijini acest Centru.
   Mănăstirea „Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul” din localitatea bistrițeană Nușeni, protopopiatul Beclean, a fost înființată în anul 1991. Biserica din caramidă, ocrotită de Sfântul Ilie, a fost constuită în anul 1998 și de curând au fost finalizate lucrările de pictură. Foarte căutată de credincioși din toată țara, mănăstirea a avut la început probleme cu drumul de acces, fiind izolată pe un deal.  În anul 2009 drumul comunal către mănăstire a fost asfaltat așa încât accesul în incinta așezământului monahal se poate face cu autoturismul. Anul trecut, cu ocazia prăznuirii hramului au fost aduse și asezate spre închinare, moaștele Sfinților Mucenici Epictet și Astion, care se păstrează la Mănăstirea Halmyris din județul Tulcea. Mănăstirea de la Nușeni desfășoară și o activitate misionară remarcabilă, implicându-se în diverse campanii umanitare.

 

{joomplucat:35 limit=40|columns=4}

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close