Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la aniversarea a 70 de ani de viaţă a Preasfinţitului Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, 30 decembrie 2018:

Un ierarh evlavios, harnic şi răbdător

Mărturisitor și slujitor al Evangheliei iubirii milostive a lui Hristos Domnul, Preasfințitul Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului Feleacului şi Clujului, care împlinește anul acesta 70 de ani de frumoasă şi rodnică viețuire, se remarcă între ierarhii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca un păstor înţelept şi milostiv, iubitor de pace şi comuniune.

Cu multă osteneală şi zel misionar, în cei 20 de ani de slujire ca Episcop Vicar al Eparhiei Clujului, Preasfințitul Părinte Episcop Vasile a desfăşurat o neobosită şi intensă lucrare pastorală, punând în lumină bogăţia rodirii spirituale în viaţa şi activitatea sa.

Prin dragostea sa faţă de credinţa şi tradiţia Bisericii, prin bunătatea și dărnicia sa părintească, exprimate adeseori atât faţă de clerici, cât şi de credincioşii păstoriţi, Preasfinţitul Părinte Vasile Someşanul răspândeşte în jurul său lumină şi bunătate, prin înmulţirea faptelor izvorâte din credinţa lucrătoare prin iubire.

Cunoscând râvna sa misionară şi pastorală, dăruirea sa jertfelnică pentru Biserică, astăzi, la ceas aniversar, aducem mulţumire lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra persoanei Preasfinţitului Părinte Vasile Someşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Vadului Feleacului şi Clujului, pentru modul în care a înmulțit darurile primite de la Dumnezeu, lucrând „cu timp şi fără timp”, îmbinând viața spirituală cu slujirea socială.

Ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, „Păstorul Cel Bun” (Ioan 10, 11) şi „Arhiereul mărturisirii noastre” (Evrei 3, 1) să-i dăruiască în continuare aceeaşi dragoste şi aceeaşi râvnă sfântă pentru Biserică şi Neam, cu sănătate şi fericire, pace şi bucurie!

Întru mulţi şi fericiţi ani, Preasfinţite Părinte Vasile Someşanul!

† Daniel

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close