Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, rostit cu prilejul împlinirii unui secol de la înființarea Institutului de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române, filiala Cluj-Napoca, luni, 3 februarie 2020, în Aula Magna a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. 


Un așezământ de prestigiu în Cluj-Napoca

Institutul de Istorie Națională din Cluj s-a înființat acum o sută de ani. Nu-i amintesc pe toți oamenii deosebiți care i-au dat vigoare, dar pe doi dintre ei trebuie totuși să-i pomenesc – Alexandru Lapedatu și Părintele Ioan Lupaș, fost protopop de Săliște.

Pe parcursul timpului, mulți bărbați puternici au contribuit la activitatea lui și nu putem uita nici Casa Regală, care l-a sprijinit atât financiar, cât și logistic.

Dacă din punct de vedere administrativ și organizatoric a suferit mai multe metamorfoze, din 1990 se reîntoarce la Academia Română și, fuzionând cu Institutul de cercetări socio-umane, se va numi Institutul de Istorie „George Barițiu”.

Din punct de vedere științific, va fi coordonat succesiv de către trei directori de prestigiu: Camil Mureșanu, Nicolae Edroiu și actualul director Ioan Bolovan, care este și prorectorul Universității „Babeș-Bolyai”.

Faptul că acum, la 100 de ani de la întemeierea lui, îi organizăm o comemorare, este în consens cu ceea ce ne învață Sfântul Apostol Pavel: „Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare-aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința” (Evrei 13, 7).

Într-o lume pragmatică se poate pune problema dacă istoria mai are vreun rol. Răspunsul este evident pozitiv. Istoria este pentru contemporani un mare dascăl. Pe bună dreptate, Domnul Președinte al Academiei Române, Ioan Aurel Pop, în volumul „Istoria Transilvaniei”, afirma că „trecutul este viață trăită și realitate vie, el devenind trecut doar în mintea noastră, printr-o convenție”[1].

Văzând cercetările vrednice de râvnit ale oamenilor de cultură din trecut ne străduim ca și noi să fim tot mai preocupați de lucruri frumoase și înălțătoare.

Iar Domnului Director al Institutului de Istorie „George Barițiu”, Prof. Univ. Dr. Ioan Bolovan, și tuturor colaboratorilor săi le dorim binecuvântare de la Dumnezeu și spor în activitate.

 

ANDREI

Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului

şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului


[1] Ioan-Aurel Pop – Ioan Bolovan, Istoria Transilvaniei, 2013, Eikon, Cluj-Napoca, p. 8.

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close