Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a transmis un mesaj cu prilejul începutului de an universitar 2022-2023.

Preafericirea Sa îi îndeamnă pe tineri să unească studiul cu rugăciunea, amintindu-le că „au nevoie atât de rugăciuneca izvor de speranță, cât și de îndrumare în formarea lor intelectuală și spirituală”.

Text integral:


Rugăciunea luminează mintea, încălzește inima și sporește activitatea

La începutul noului an universitar 2022-2023, adresăm un mesaj de binecuvântare tuturor studenților, rugându-ne lui Dumnezeu ca prin înțelepciune, viață bună și dreaptă credință, să fie ei bucurie și mângâiere părinților și profesorilor șîntărire Bisericii noastre Ortodoxe [1].

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2022 drept An omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului. Rugăciunea este temelia vieții și creșterii spirituale a omului, este mântuitoare și sfințitoare, deoarece ne umple de iubirea lui Dumnezeu Cel atotmilostiv. Creștinul ortodox se roagă mult, știind că rugăciunea aduce multă iubire sfântă în inimă, ne unește cu Dumnezeu, ne ajută să vedem în fiecare om un frate și în fiecare frumusețe a creației un dar de la Dumnezeu. Rugăciunea ne ajută să înfruntăm greutățile vieții și să pregustăm încă din lumea aceasta bucuria Învierii și a vieții veșnice. Nimic nu poate înlocui rugăciunea și nicio activitate nu este mai de preț decât ea, fiindcă aceasta ne dăruiește inspirație și putere pentru cuvântul frumos și fapta bună.

Într-o lume agitată, cu ochii pe ceas, pe agendă sau pe calculator, rugăciunea mai scurtă și mai deasă poate deveni o respirație spirituală a sufletului, un izvor de pace și de iubire față de Dumnezeu și de semenii noștri. Rugăciunea ritmează ca un orologiu spiritual viața și creșterea duhovnicească a credinciosului.

În toată vremea și în tot locul trebuie să-L lăudăm pe Dumnezeu, să-I mulțumim și să-I cerem ajutorul, deoarece binele se săvârșește numai cu ajutorul Lui, după cum ne spune Mântuitorul Iisus Hristos: „Fără Mine nu puteți face nimic” (Ioan 15, 5), adică nimic bun.

Sfânta Evanghelie ne arată că fiecare clipă a vieții creștinului poate fi un timp al mântuirii. Într-o clipă noi putem câștiga mântuirea prin pocăință, ca tâlharul de pe cruce care s-a pocăit  (cf. Luca 23, 43).

Sfinții Părinți au înțeles timpul vieții ca fiind o carte pe care o scriem și o corectăm până în ziua plecării noastre din această viață, când Dumnezeu judecă sau evaluează timpul vieții omului privind la lumina faptelor săvârșite de el.

Timpul este darul cel mai de preț al vieții noastre și avem două moduri de a folosi timpul pentru mântuire: în rugăciune unită cu pocăință pentru greșelile săvârșite, ca răscumpărare a timpului pierdut, și în rugăciune unită cu fapte bune, ca rodire și sfințire a timpului.

Tinerii au nevoie atât de rugăciuneca izvor de speranță, cât și de îndrumare în formarea lor intelectuală și spirituală. De aceea, cooperarea dintre Familie, Biserică și Școală este esențială.

Cu prilejul începutului noului an universitar 2022-2023, ne rugăm Milostivului Dumnezeu, Izvorul Iubirii și al Înțelepciunii, să-i binecuvinteze pe toți studenții, profesorii și părinții, dăruindu-le sănătate, fericire și multă bucurie.

Cu deosebită prețuire și părintești binecuvântări,

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române


NOTĂ

1 Rânduiala slujbei la începerea anului școlar, în Molitfelnic, Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă, București, 2019, p. 650.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close