Preasfinţiei Sale,

Preasfinţitului Părinte NESTOR HUNEDOREANUL,

Arhiereu-Vicar al Episcopiei Devei şi Hunedoarei

 

Preasfinţia Voastră,

Onorat Consiliu Eparhial, Iubiţi credincioşi,

Plecarea la Domnul a Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, a adus în sufletele noastre, a tuturor, o imensă tristeţe.

Bunătatea lui, spiritul de comuniune, hărnicia lui, credincioşia lui au fost de neegalat.

Anual, dimpreună cu mai mulţi ierarhi, liturghisea la Huta, în satul său natal, umplându-ne inima de bucurie.

Îi vom simţi cu toţii lipsa, pentru că de câte ori l-am solicitat a participat şi la Cluj la slujbe.

Ce mângâiere vă putem aduce? N-avem alta mai mare decât cea pe care ni-o face Mântuitorul: „Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac” (Ioan 11, 25-26).

Arhiereul cel Mare să-l rânduiască la liturghia cerească, unde este linişte şi pace şi viaţă fără de sfârşit.

Condoleanţe din tot sufletul şi rugăciune ca  Dumnezeu să-l odihnească!

 

     †ANDREI

Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului

şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului   

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close