Mănăstirea Petru Rareş Vodă din localitatea bistriţeană Ciceu Corabia şi-a sărbătorit sâmbătă, 21 octombrie 2017, hramul în prezenţa Înaltpreasfinţitului Mitropolit Andrei al Clujului.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit celor prezenți despre mărturie și contramărturie, accentuând faptul că vremurile în care trăim noi sunt cele prin care noi trebuie să ajungem să mărturisim mai ferm credința, iar faptele noastre trebuie să vădească credința noastră. Dacă faptele nu vădesc credința, atunci este o contra-mărturisire.

Ridicată în cinstea domnitorului Petru Rareș, mănăstirea de călugari marchează această sărbătoare în ziua de pomenire a Sfinților Mărturisitori Ardeleni, ocrotitorii noii biserici a mănăstirii pentru care s-a pus piatra de temelie acum doi ani,  de sărbătoarea hramului.

Înființat în urmă cu trei ani, asezământul monahal este construit la poalele stâncii pe care se află ruinele Cetății Ciceului, care a aparținut foștilor domnitori moldoveni Ștefan cel Mare și Petru Rareș, am aflat de la arhimandritul Dumitru Cobzaru:

Mănăstirea Petru Rareș Vodă de la Ciceu Corabia se află pe un sit istoric străvechi. Avem acolo un altar dacic și tot acolo avem ruinele cetății lui Petru Rareș, iar sub temelia noii mănăstiri sunt osemintele moșilor și strămoșilor noștri. Părintele protosinghel Teofan Timiș conduce lucrările la această nouă chinovie și nădăjduim să avem cât de curând o „ctitorie pentru veșnicie”, așa cum spunea Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Tot sâmbătă, Părintele Mitropolit Andrei al Clujului a binecuvântat lucrările efectuate la noua casă parohială a comunității din Agrișu, Protopopiatul Beclean. Alături de Înaltpreasfinția Sa a fost și arhimandritul Dumitru Cobzaru, care ne-a oferit detalii cu privire la eveniment:

După terminarea Sfintei Liturghii, ne-am deplasat în parohia Agrișu de Sus de lângă Beclean, locul de naștere al părintelui Nicolae Moldovan, starețul mănăstirii Nicula. El împreună cu fratele lui, Gheorghe Moldovan, au dăruit casa părintească parohiei, pentru a deveni casă parohială. Astfel, părintele Lucian Badale care este paroh acolo și secretarul Protopopiatului de la Beclean, a rezidit efectiv casa și a înfrumusețat-o, iar astăzi Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a binecuvântat lucrările care s-au săvârșit și l-a gratulat pe părintele Lucian, dăruindu-i Crucea de Iconom Stavrofor. Părintelui Nicolae i-a dăruit Ordinul Sfinților Martiri Năsăudeni, iar fratele său, care este primar lângă Mangalia, în satul Albești, un om de ispravă, a primit cea mai înaltă distincție pentru mireni: Crucea Mitropolitană.

Paroh al comunității din anul 2002 este Pr. Lucian Badale, iar tot de atunci satele Agrişu de Sus şi Agrişu de Jos s-au constituit într-o parohie nouă.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close