După 45 de ani, creștinii parohiei bistrițene Sigmir au participat astăzi la o liturghie arhierească.

Slujba a fost  oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, care a sfințit cu această ocazie noul iconostas al bisericii.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vorbit despre recunoștintă:

Până în anul 1966, comunitatea creștinilor ortodocși din Sigmir s-au rugat într-o biserică de lemn, însă ulterior au cumpărat  actuala biserică de la creștinii cultului luteran din sat, pe care o folosesc până astăzi.

În ultimii ani, vechea biserică parohială a avut nevoie de mai multe lucrări de renovare și înfrumusețare, care au fost încununate prin prezența și slujirea chiriarhului locului.

Părintele Mitropolit l-a ridicat pe preotul paroh la rangul de iconom stavrofor, iar cei care s-au implicat în renovarea bisericii au primit diplome de aleasă cinstire.