În Duminica a 2-a din Postul Mare (a Sfântului Ierarh Grigorie Palama), 31 martie 2024, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit în Parohia „Sfintele Femei Mironosițe” din Jucu Gară, județul Cluj, cu prilejul sfințirii noii clopotnițe din proximitatea bisericii parohiale.

Cu această ocazie, de la ora 10:00, în biserica parohială, ierarhul a oficiat Sfântă Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: protopopul de Cluj I – preotul Dan Hognogi, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu Iustin Pop, preotul paroh Andrei-Ciprian Pop, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, Părintele Episcop-vicar Benedict a rostit un cuvânt de învățătură pe tema „A crede și a spera în locul celuilalt”, îndemnându-i pe credincioși să-i ocrotească și să-i ajute pe semenii aflați în suferință.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul „Sfântul Lavrentie al Cernigovului” al Bisericii Studenților din Campusul Universitar Hașdeu.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a sfințit noua clopotniță și cele trei clopote ale bisericii parohiale.

Preotul paroh Andrei-Ciprian Pop a mulțumit ierarhului pentru prezență și binecuvântare, oferindu-i în dar o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul i-a oferit preotului paroh Andrei Pop o diplomă de aleasă cinstire. Epitropul parohiei a fost distins cu Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin”, cântărețul bisericesc Gheorghe Reti a primit Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar familiile Prodan Lucian și Ana și Baciu Raul și Adriana au primit Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru mireni. De asemenea, diplome de aleasă cinstire au primit membrii Consiliului și Comitetului parohial, precum și alți binefăcători.

La slujbă au participat numeroși credincioși, precum și oficialități civile și militare.

Scurt istoric

Biserica „Sfintele Femei Mironosițe” din Jucu Gară a fost construită între anii 2002-2009. Este împodobită cu pictură în tehnica „acrilic”, pictor fiind domnul Marius Tudoran. Biserica a fost sfințită la data de 11 octombrie 2009, de Arhiepiscopul Irineu al Alba Iuliei, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului. Lăcașul de cult a fost restaurat și înfrumusețat între anii 2012-2015, iar la data de 10 octombrie 2015 a fost resfințit de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close