Cu o zi înaintea praznicului Sfântului Proroc Ilie Tezviteanul, sâmbătă, 19 iulie 2014, Mitropolitul Clujului s-a aflat în parohia năsăudeană Săsarm. Credincioșii de aici au luat parte la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpresfinția Sa în biserica ocrotită de „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, iar apoi la sfințirea casei parohiale.

Hristos- Doctorul sufletelor și al trupurilor

În cuvântul de învățătură, ÎPS Părinte Andrei le-a vorbit celor prezenți despre Hristos-ca Doctor al sufletelor și al trupurilor: „Neputințele noastre trupești își au obârșia din păcat, din neputința noastră sufletească. Preocupările duhovnicești, religioase, nu numai că sunt necesare, dar ele sunt și ducătoare la tămăduirea sufletului și a trupului. Și atunci ne dăm seama că n-ar trebui nimeni să aibă rușine de a duce o viață duhovnicească normală, de a veni la Domnul Hristos, de a veni la biserică, de a se spovedi, de a se împărtăși, de a se apropia de Domnul Iisus Hristos”.

Pentru meritele dovedite de-a lungul timpului, pr. paroh din Săsarm, Ionică Șpaimoc, a fost distins la final, cu rangul de iconom stavrofor.

Potrivit Pr. protopop de Năsăud, Ioan Dâmbu, casa parohiala din Săsarm a fost începută în urmă cu mai mulți ani, însă lucrările au putut fi finalizate doar anul acesta. La construirea casei parohiale s-au implicat în mod activ și credincioșii din localitate.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close