În Duminica a 31-a după Rusalii (a vindecării orbului din Ierihon), 3 decembrie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a slujit în Parohia Ortodoxă Aluniș, județul Cluj, cu prilejul binecuvântării lucrărilor de renovare efectuate la casa parohială.

De la ora 10:00, în biserica parohială cu hramul „Înălțarea Domnului”, Episcopul-vicar Benedict Bistrițeanul a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Dumitru Boca, protopopul de Gherla – preotul Iulian Paul Isip, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, preotul paroh Ioan Boroș, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, ce ne prezintă vindecarea orbului din Ierihon, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un cuvânt de învățătură în cadrul căruia a evidențiat faptul că Domnul vine în întâmpinarea noastră, dacă Îi cerem ajutorul.

 

La momentul rânduit din cadrul slujbei, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe teologul Ovidiu Popa. Acesta urmează a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Dobric, Protopopiatul Beclean.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. La chinonic, corul parohiei a interpretat mai multe colinde.

La finalul slujbei, preotul paroh Ioan Boroș a mulțumit ierarhului pentru prezență și binecuvântare.

Pentru întreaga activitate pastorală și administrativă, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul i-a acordat preotului paroh Ioan Boroș Ordinul „Mihai Vodă” pentru clerici, iar primarului comunei Aluniș, Mihai Sav, i-a oferit Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru mireni. Sebastian Fekete a primit Ordinul „Mihai Vodă” pentru mireni, Dan Iușan a fost distins cu Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”, iar Remus Barta și Silviu Rus au primit „Gramata Mitropolitană însoțită de Sfânta Scriptură, cartea de căpătâi a credinciosului”. De asemenea, membrii Consiliului și Comitetul Parohial au primit diplome de aleasă cinstire.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, Episcopul-vicar a oficiat slujba sfeștaniei și a binecuvântat lucrările efectuate în ultimii ani la casa parohială.

La eveniment au luat parte autorități locale și numeroși credincioși, o parte fiind îmbrăcați în straie populare.

Scurt istoric

Biserica Ortodoxă din Aluniș, cu hramul „Înălțarea Domnului”, a fost construită între anii 1948-1961. În anul 1985 a fost împodobită cu pictură tradițională, în tehnica tempera, fiind sfințită de vrednicul de pomenire Arhiepiscopul Teofil Herineanu. În perioada 2018-2019, lăcașul de cult a trecut prin ample lucrări de renovare și înfrumusețare, atât la exterior, cât și la interior, acestea fiind binecuvântate în data de 17 noiembrie 2019, de către Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close