Biserica Ortodoxă prăznuiește pe 15 august Adormirea Maicii Domnului. Acest mare praznic a adunat și în acest an la Mănăstirea Nicula, la fel ca în anii trecuți, zeci de mii de credincioși din toate zonele țării, dar și de peste hotare. Pelerinii au venit la mănăstire încă din ajun pentru a se închina icoanei Maicii Domnului, făcătoare de minuni și a participa la slujbele speciale oficiate cu ocazia hramului. Astăzi, de praznicul Adormirii Maicii Domnului, Sfânta Liturghie, a fost oficiată de ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, înconjurat de un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi. La hramul Mănăstirii de la Nicula au participat și PS Episcop Timotei al Spaniei și PS Părinte Ignatie Mureșanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei. La marele praznic de la Nicula a luat parte și protopopul românilor din Valea Timocului, Părintele Bojan Alexandrovici, însoțit de o delegație a românilor din Serbia.  Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corul Psalmodia Transylvanica, dirijat de Pr. Prof. Dr. Vasile Stanciu, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. În cadrul cuvântului de învățătură, ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a vorbit despre rolul familiei în bunul mers al societății și a rugat-o pe Maica Domnului să binecuvânteze familiile românilor: „Familia, casa este celula de temelie a societății omenești întemeiată de Domnul Iisus Hristos, de Dumnezeu Tatăl, încă de atunci de când L-a creat pe om. Atunci când Domnul Iisus Hristos era pe pământ, prima minune a făcut-o la nunta din Cana Galileii, binecuvântând familia, pentru că această celulă de temelie a societății este foarte importantă. Familia are un rol esențial în ceea ce privește mersul înainte a societății omenești. Familia este prima societate naturală și adevărata celulă socială și orice copilaș are nevoie de o familie așezată în care să crească, să se formeze, ca la vremea potrivită la rândul său să ia steagul și să meargă înainte așa cum au mers părinții, moșii și strămoșii lui”.

 

Cuvântul de învățătură al ÎPS Andrei, rostit la Mănăstirea Nicula – 15 august 2013

   La finalul slujbei ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a conferit Părintelui Bojan Alexandrovici, protopopul românilor din Valea Timocului, Crucea Transilvană. Cu acest prilej Mitropolitul Clujului a amintit despre comunitatea creștinească românească de pe Valea Timocului, din Serbia, care se confruntă cu diferite greutăți, dar care are de câțiva ani, un îndrumător spiritual în persoana părintelui Alexandrovici.  Părintele Mitropolit L-a rugat în final pe Dumnezeu să-i binecuvânteze pe toți românii de pretutindeni și să îi ajute să își păstreze credința și identitatea lor națională.

 

 

{joomplucat:42 limit=40|columns=4}

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close