În Duminica a 31-a după Rusalii (a vindecării orbului din Ierihon), 23 ianuarie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a slujit la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din municipiul Dej. Cu acest prilej, la finalul slujbei, ierarhul a săvârșit Parastasul de 7 ani pentru fostul protopop al Dejului, preotul Teofil Herineanu.

De la ora 10:00, în biserica parohială, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama, pr. prof. univ. dr. Ioan Chirilă, cadru universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, protopopul de Cluj I, preotul Alexandru Constantin Ciui, preotul paroh Gavril Chirilă, care este și secretarul Protopopiatului Dej,  preotul coslujitor Iuliu-Teodor Leach, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice duminicale, ce prezintă vindecarea orbului din Ierihon, Părintele Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a vorbit despre orbirea spirituală în contextul societății secularizate.

La momentul rânduit din cadrul slujbei, Mitropolitul Clujului a hirotonit întru diacon pe teologul Raul Daniel Lăcătuș, cântăreț al Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, în perioada 1 octombrie 2019 – 22 ianuarie 2022. Acesta urmează a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Răchițele, din Protopopiatul Huedin.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

La finalul Sfintei Liturghii, ÎPS Părinte Andrei a săvârșit slujba Parastasului de 7 ani pentru preotul Teofil Herineanu, protopop al Dejului timp de 37 de ani, între anii 1978-2015, și preot slujitor al bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Dej, unde a slujit la Sfântul Altar vreme de 50 de ani, în perioada 1975-2015. Părintele protopop Teofil a trecut la cele veșnice în data de 4 februarie 2015, la vârsta de 75 de ani.

La final, preotul paroh Gavril Chirilă a mulțumit ierarhului pentru prezență, binecuvântare și pentru purtarea de grijă. Totodată, în semn de prețuire și respect, i-a oferit un exemplar din ediția sinodală a Bibliei din anul 1914.

Slujba a fost oficiată în prezența a numeroși credincioși și a oficialităților civile și militare, în frunte cu primarul municipiului Dej, Costan Morar, și comandantul Garnizoanei Dej, colonelul Ioan Munteanu.

Scurt istoric

Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil” din Dej a fost zidită din piatră și cărămidă, între anii 1900-1902. La data de 25 septembrie 1927, lăcașul de cult a fost sfințit de către vrednicul de pomenire Episcopul Nicolae Ivan. Între anii 1990-1995, biserica a fost extinsă și înfrumusețată cu pictură, iar în luna septembrie a anului 1995, a fost resfințită de către vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu Anania. Din 2008 s-au desfășurat ample lucrări de renovare exterioare, biserica fiind tencuită, iar apoi a fost pictat noul pridvor al lăcașului de cult. Toate aceste noi lucrări au fost binecuvântate în anul 2010, de Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, pe atunci fiind Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului