Credincioșii parohiei clujene „Schimbarea la Față” s-au bucurat în prima zi a Sfintelor Paști de prezență arhierească în mijlocul lor. Preasfințitul Părinte Vasile Someșanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului a oficiat de la ora 10 Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Au slujit alături de Preasfinția sa un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte părintele paroh Titus Moldovan și preotul slujitor Petru Ilea. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul Theophania al Bisericii „Schimbarea la Față” de pe bulevardul Eroilor din centrul orașului. Membrii corului, sub îndrumarea dirijorului, Prof. Ciprian Para de la Academia de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca, au cântat și câteva pricesne închinate Mântuitorului Iisus Hristos, cel ce a scăpat lumea din păcat. După acest moment, părintele paroh Titus Moldovan a dat citire mesajului de paști trimis de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei credincioșilor și preoților din Eparhie. La finalul slujbei, Preasfințitul Vasile a binecuvântat coșurile cu mâncăruri tradiționale aduse de credincioși la biserică.