Mitropolitul Clujului a fost prezent astăzi, 15 decembrie 2013, în parohia Ciceu Cristești din protopopiatul Beclean. Înaltpreasfinția sa a oficiat Sf. Liturghie alături de un sobor de preoți și diaconi, în Biserica cu hramul ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Sf. Liturghie a fost precedată de o slujbă de binecuvântare a lucrărilor efectuate în exteriorul bisericii. După momentul citirii pericopei evanghelice,  ÎPS Părinte Andrei a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură: “Nu poți sărbători la Crăciun Nașterea Domnului Hristos, dacă nu vi la El, la Biserică, la slujbă, dacă nu te pregătești pentru acest moment unic din istoria omenirii, coborârea lui Dumnezeu pe pământ. Pentru că, Sf. Ap Pavel, în Apostolul de Crăciun, spune limpede : că la plinirea vremii, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Său în lume ca pe cei de sub lege să-i răscumpere, să dobândim înfierea.

Pe parcursul Sfintei Liturghii au fost oficiate și două hirotonii, întru preot și diacon. Tânărul hirononit preot a fost desemnat cu binecuvântarea PF Patriarh Daniel pentru parohia Poienile de sub munte-vicariatul Ortodox Sighetul Marmației.
La finalul slujbei, ÎPS Părinte Andrei i-a dăruit pr. paroh Valerian Vaida distincția de iconom stavrofor, iar primarului, consiliului parohial și consiliului local, diplome de aleasă cinstire.
Biserica parohiei Ciceu-Cristești a fost zidită în anul 1800. În anul 1895 Biserica a ars și au rămas doar pereții. După mai mulți ani de reparații însemnate și restaurări, în anul 1965 biserica a fost sfințită de către PS Teofil Herineanu, pe atunci Episcop al Vadului, Feleacului și Clujului. În ultimii ani s-au mai efectuat lucrări de reabilitare la locașul de cult. Între acestea menționăm acoperirea bisericii cu tablă și refacerea zugrăvelii exterioare, lucrări binecuvântate de ÎPS Părinte Andrei, astăzi, cu ocazia vizitei la Ciceu Cistești.
Satul Ciceu Cristești aparținea în trecut de domeniul Cetății Ciceului, care avea în apartenență 63 de sate.  Din 1489 Cetatea Ciceului împreună cu întregul domeniu a aparținut lui Ștefan cel Mare, iar după moartea acestuia, fiilor săi și lui Petru Rareș.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close