Duminică, 13 aprilie 2014, Preasfințitul Părinte Vasile Someșanul a fost prezent în mijlocul credincioșilor Parohiei Baciu II, Protopopiatul Cluj I. Aici Ierarhul a  binecuvântat noua Biserică și a slujit prima Sfânta Liturghie în biserica mare, după ce timp de mai bine de doi ani slujbele au fost săvârșite în demisolul biserici. Preasfinția Sa a fost însoțit de un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură Preasfințitul Vasile a marcat momentul festiv al parohiei și a acordat din partea IPS Andrei, diplome de aleasă cinstire celor care s-au implicat activ în proiectul construcției noii biserici și în înfrumusețarea acesteia cu iconostas și mobilier. Preacucernicul Părinte Paroh Ionuț Pripon a corelat în cuvântul de mulțumire legătura dintre importanța Intrării lui Hristos în Ierusalim și Intrarea în noua biserică, Ierusalimul cel ceresc. De asemenea la Sfânta Liturghie arhierească au participat delegați ai autorităților județene și un mare număr de credincioși ai parohiei care s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close