Biserica Ortodoxă s-a aflat astăzi, 2 martie 2014, în Duminica izgonirii lui Adam din Rai și totodată Duminica lăsatului sec pentru Postul Paștelui.
ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a oficiat astăzi Sf. Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca. Alături de ierarh a slujit un sobor de preoți și diaconi ai catedralei clujene precum și preoți profesori ai Facultății de Teologie Ortodoxă din municipiu. Răspunsurile la slujbă au fost date de corul Catedralei.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit celor prezenți despre importanța postului în restabilirea armoniei dintre trup și suflet, pe care omul a avut-o înainte de căderea în păcat.
În cadrul Sfintei Liturghii a fost oficiată și o hirotonie întru preot.
În această seară, de la ora 18, ÎPS Părinte Andrei va oficia în Catedrala Mitropolitană Vecernia iertării și Pavecernița Mică, iar la final va continua programul catehetic „O seară cu Domnul Hristos și Preasfânta Sa Maică”.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close